10. Fetih Kupası’nın basın toplantısı, Edirne Sarayiçi’nde gerçekleştirildi

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, tertibin tanıtım toplantılarının tarihi kıymete haiz yerlerde düzenlenmesinin bir gelenek haline geldiğini söyledi.

Erdoğan, toplantının düzenlendiği alanın yakınındaki Adalet Kulesi’ne atıfta bulunarak, adaletin kıymetine vurgu yaptı.

Adaletin idare anlayışı prestijiyle devamlı başarmak için çalışılması gereken bir durum olduğunun altını çizen Erdoğan, “Adalet, asla biten ve ulaşılan bir nokta değil. Adaleti sağlamak için devamlı uğraş gerekir. Tarihte ecdadımız bu çabası sürdürmüştür. İnşallah ülkemiz de bu çabası, ecdadından aldığı mirası sürdürecektir.” dedi.

Okçular Vakfı olarak hem olimpik ve klâsik okçuluğun geliştirilmesini hem de tarihi pahaların yaşatılmasını hedeflediklerini söz eden Erdoğan, 10. Fetih Kupası’na yönelik hareketin Edirne’den başlatılmasının, İstanbul’un fethine Edirne’den hareket eden Fatih Sultan Mehmet’in izinde gittiklerinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Yetiştirdikleri sportmenlerin da bu çabada olmasını hedeflediklerine işaret eden Erdoğan, “Spor yalnızca fiziki terbiye, gelişim değildir. Sporun tıpkı vakitte manevi terbiyeye de aracılık etmesi temeldir. Okçulukta son 10 yılda elde ettiğimiz muvaffakiyetler, geldiğimiz nokta, en son olimpiyat madalyasıyla taçlanan bu çalışmalar, okçuluğun cet sporumuz, ulusal sporumuz olması sayesinde bir tarihi şuurun kazanılmasında çok büyük hizmet etti.” diye konuştu.

“Yakalanan muvaffakiyet rastlantısal değil”

Okçulukta son yıllarda yakalanan muvaffakiyetlerin tesadüf olmadığına vurgu yapan Erdoğan, bu derecelerin okçuluk ailesinin kenetlenmesiyle elde edildiğini aktardı.

10. Fetih Kupası’nın dünyada hem klâsik okçuluk hem olimpik yay hem de makaralı yay olmak üzere 3 kısımda karşılaşmanın yapıldığı en büyük memleketler arası spor tertibi olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Organizasyonda her geçen sene çok daha yüksek iştirakle, yüksek amaçlar başarılıyor.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz’la yakalanan muvaffakiyetin yeni tertiplerde artmasını ümit ettiklerini ve bu maksat doğrultusunda çalıştıklarını vurguladı.

Türk halkının kendisine ilişkin kıymetlere büyük teveccüh gösterdiğini kaydeden Bilal Erdoğan, şöyle devam etti:

“2019 yılında Klasik Okçuluk Federasyonumuz kuruldu. Lisanslı atlet sayısı 10 binin üzerine çıktı. Bu kadar genç bir federasyon şu anda en çok lisanslı atleti olan federasyonlar ortasında üst sıralara yükselmeye devam ediyor. Nitekim halkımızın bize ilişkin olan her şeye büyük bir teveccühü var. Okçuluğu da halkımız o denli görüyor, çocuklarımız çok seviyor. Mete Gazoz’un örnek olması, rol model olması bu işe çok büyük güç verdi. Hem paralimpikte hem olimpikte hem klasikte çok büyük bir ivmelenme, atılım içerisindeyiz. Okçuluktaki muvaffakiyetin başka branşlara da örnek teşkil etmesini istiyoruz. Okçulukta hakikaten başka ferdi branşlar içinde model alınacak çalışmalar yapıldı. Türkiye’nin sportif muvaffakiyetlerinin daha da ileriye gideceğini düşünüyorum.”

Erdoğan, salgından ötürü orta verilen kutlamalar nedeniyle büyük bir hasretin olduğunu, hem Fetih Kupası hem de İstanbul’un Fethi Kutlamaları’nın büyük bir iştirakle yapılmasını umut ettiğini belirtti.

Kırbıyık: “Edirne son derece kadim bir kent, tarihi bir başkent”

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, bu türlü bir büyük tertibin tanıtım toplantısına konut sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Edirne’nin Türk tarihi açısından çok kıymetli bir yere sahip olduğunu tabir eden Vali Kırbıyık, “Edirne son derece kadim bir kent, tarihi bir başşehir. Kültürel pahaları açısından da son derece kıymetli bir merkez.” dedi.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım da İstanbul’un fethinde Edirne’den yola çıkan ordunun Tekirdağ sonlarından geçtiğini, oradaki imkanlardan faydalandığını, bu nedenle İstanbul’un fethinde Tekirdağ’ın da katkısının olduğunu aktardı.

TBMM Bayan Erkek Fırsat Eşitliği Kurulu (KEFEK) Lideri ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise Edirne’nin Osmanlı’ya yaklaşık bir asır başşehirlik yapmış bir kent olduğunu hatırlattı.

Balkanların fethinin Edirne’den başladığını anlatan Aksal, “İstanbul’un fethi de Edirne’den başlamıştı. Bugün burada bulunduğumuz tarihi yer Fatih Sultan Mehmet Han’ın doğduğu, İstanbul’un fethinin planlarının yapıldığı ve topların denendiği alan. Okçular Vakfı’nın da bu aktiflikleri Edirne’den başlatması bizim için çok manalı. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” halinde konuştu.

Yıldız: “32 ülkeden 500 atlet katılıyor”

Okçular Vakfı Lideri Haydar Ali Yıldız, bu yıl İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün kutlanacağını anımsattı.

Yıldız, İstanbul’un fethi kutlamaları ve Fetih Kupası etkinliklerinin, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmek ülküsüyle yetiştiği Edirne’den, Osmanlı idare anlayışının sembolü Adalet Kulesi yanından başlatıldığını belirtti.

Kutlama aktiflikleri kapsamında Okmeydanı’na dikilen menzil taşının açılışının, 26 Mayıs Perşembe günü TBMM Lideri Mustafa Şentop, Bilal Erdoğan ve olimpiyat şampiyonu ulusal okçu Mete Gazoz tarafından yapılacağını söz eden Yıldız, “32 ülkeden 500 atletin iştirakiyle 10. Fetih Kupası gerçekleştirilecek. 27-28 Mayıs’ta eleme, 29 Mayıs Pazar günü final atışları ve ödül merasimiyle tertibi neticelendireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Etkinlikler kapsamında 569 hatmi şerifin tamamlanacağını, bayrak yürüyüşünün yapılacağını, 569 akçaağacın dikim mevsiminde toprakla buluşturulacağını tabir eden Yıldız, süper bir fetih kutlamasının ise 29 Mayıs Pazar günü de Atatürk Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleştirileceğini lisana getirdi.

Okçuar Vakfı olarak fetih ve zaferleri coşkuyla kutladıklarının altını çizen Yıldız, “Fetihler bizim, zaferler bizim. 19 Mayıs ve 29 Ekim’de tertipler gerçekleştiriyoruz. Zaferlerimiz, bayramlarımız bir. Bu zenginlikte tertipleri gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Toplantıda AK Parti Edirne Vilayet Lideri Belgin İba, MHP Edirne Vilayet Lideri Zakir Tercan ve Türkiye Klasik Türk Okçuluk Federasyonu Lideri Cengiz Toksöz de birer konuşma yaptı.

 

Konuşmaların akabinde iştirakçiler Tunca Irmağı kenarında ok attı.

Erdoğan, ok atmayı bilmeyen kimi vatandaşlara yardımcı oldu.

Hafriyat çalışmaları süren Edirne Saray Hafriyat Alanı’nı gezen Erdoğan, hafriyat lideri Doç. Dr. Gülay Apa Kurtiş ile Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk’ten bilgi aldı.

Bu ortada Edirne Valiliği uyumunda hazırlanan alanda öğrencilere de klasik sporlar tanıtıldı. Çocuklar örste demir dövdü, ok attı ve mangala oynadı.

Tertip hakkında

Fetih Kupasının 10’uncusu bu yıl 27-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Okçular Vakfı, Türkiye Okçuluk Federasyonu, Dünya Okçuluk Federasyonu ve Türkiye Klâsik Türk Okçuluk Federasyonu iş birliği ile düzenlenecek tertip, bu yıl 32 ülkeden 500 atletin uğraşına sahne olacak.