10 Mayıs Engelliler Haftasında memurlar izinli mi? Engelli memurlar kaç gün izinli?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gündeme gelen 10-16 Mayıs tarihleri arası engelli memurlar, haftanın hangi günleri izinli sayılacak ve idari izin kullanabilecek mi? Vatandaşın gündeminde yer alan Engelli haftasına ilişkin, engelli memurlar kapsamındaki genelge dikkate alınacak.

ENGELLİLER HAFTASI İDARİ İZİN VAR MI?

10-16 Mayıs 2023 Engelliler Haftasının ilk günü Çarşamba’ya denk geliyor. Ancak kamuda çalışan engellilere yönelik herhangi bir güncel idari izin kararı açıklanmasa da genelge baz alınacak.

10-16 Mayıs Engelliler Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde kamuda görev yapan tüm engelliler idari izinli sayılır. (Başbakanlık Genelgesi 2002/58)

Devlet Memurları Kanunu Madde 100: Ancak engelliler için; engel durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulaşım şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süreleri merkezde üst yönetici, taşrada mülki amirlerce farklı belirlenebilir.

Görme engelliler, az görenler, gece körlüğü olanlar ve yürüme engelliler kış saati uygulanan, mesai saatleri bitiminin akşam karanlığına denk geldiği sürece mesai başlangıç ve bitiş saatlerinin düzenlenmesini talep edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir