2022 YKS tercih sonuçları ne vakit açıklanacak? Yerleştirme sonuçları için dikkat çeken takvim! (ÖSYM)

YKS tercih sonuçları, tercihlerin başlamasına kısa bir vakit dilimi kala merak konusu oldu. Lise eğitimlerini bitiren öğrenciler 18-19 Haziran’da gerçekleştirilen AYT-TYT ve YDT oturumlarında ter dökmüştü. İmtihan sonuçları geride bıraktığımız 18 Temmuz’da açıklandı. Sayısal, sözel, eşit yük ve yabancı lisan puanlarını öğrenen adaylar, sıralamalarını dikkate alarak tercihlerini yarından itibaren gerçekleştirebilecek. Tercih listelerini erkenden hazırlayan öğrenciler, YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarihi gündemlerine aldı. ÖSYM bahisle ilgili kılavuzu yayınlarken, YKS tercih sonuçları için ön görülen tarih de belirli oldu. Pekala 2022 YKS tercih sonuçları ne vakit, açıklanacak? Tercih sonuçları ösym.gov.tr adresi üzerinden yahut taşınabilir uygulamadan öğrenilecek. İşte YKS tercih sonuçları için beklenen o tarih…

2022 YKS Tercih Sonuçları Ne Vakit Açıklanacak?

YKS tercih süreçleri 5 Ağustos tarihinde sona erecek. Birçok üniversite akademik takvimlerini yerleştirme sonuçlarını baz alarak hazırlıyor. Bunun yanı sıra Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs ve yurt müracaatları da bu tarihler dikkate alınarak oluşturuluyor. YKS tercih kılavuzunda sonuçların açıklanma tarihine ait direkt bir bilgi yer almadı.

Ancak üniversitelerin elektronik ve yüz yüze kayıt takvimi duyuruldu. Kayıt süreçleri 22 Ağustos tarihinde başlayacak. Bu tarih dikkate alındığında YKS tercih sonuçlarının Ağustos ayının üçüncü haftasında duyurulması bekleniyor.

YKS yerleştirme sonuçları adaylara rastgele bir posta yahut e-mail yoluyla bildirilmeyecek. Sonuçlar ösym.gov.tr adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifreyle sorgulanabilecek.

YKS Ek Tercihler Ne Vakit Başlayacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi rastgele bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar için ikinci bir tercih hakkı veriyor. Bu tercihler üniversitelere kayıtlar alındıktan sonra gerçekleştiriliyor. Yükseköğretim Heyeti (YÖK) boş kalan kontenjanlara ait ÖSYM’ye bilgilendirme yapıyor. Bu bilgilendirme doğrultusunda boş kontenjanlar yayınlanan kılavuz ile birlikte öğrencilere duyuruluyor. Boş kalan kontenjanların doldurulması için ise YKS ek tercihler alınıyor. Ek tercih takvimi şimdi açıklanmadı. Lakin üniversite kayıtlarının sona ermesinin akabinde (26 Ağustos) ek tercih tarihleri duyurulacak.