‘4 yılda ne değişti de THK uçaklarına döndünüz’

Son 4 yıldır yüz binlerce hektar ormanı yanarken hangardan çıkarılmayan THK uçakları bu yıl kullanılacak. THK Merkez Denetleme Konseyi Lideri Bayram Duman, “Ne değişti de THK uçaklarına döndünüz?” diye sordu.

Şimdi hiçbir resmi açıklama yapılmadı lakin 3 yıldır Etimesgut’taki hangardan çıkarılmayan THK’ya ilişkin yangın söndürme uçaklarına bu yaz vazife verilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

THK’yı yönetmek üzere atanan Kayyum Heyeti tarafından kurumdan uzaklaştırılan THK Merkez Denetleme Heyeti Lideri Bayram Duman, “Ne değişti de THK uçaklarına döndünüz? Madem direkt misyon verebiliyordunuz, neden 4 yıldır ihaleleri mazeret ettiniz” diyerek sorumluları hesap vermeye çağırdı.

2 CL-215 uçağının hazır olduğunu, 1 adedinin bakımının bu hafta tamamlanacağını ve 1 adedinin daha kısa müddette uçuşa hazır hale getirileceğini öğrendiklerini kaydeden Duman özetle şunları söyledi:

“DESTANSI MÜCADELE” 

“Son 4 sene, uzun yıllar olduğu üzere orman yangınlarının ulusal servetimiz olan THK envanterindeki nitelikli uçaklarla söndürülmesi gerektiği konusunda destansı bir çaba yaptık. Bunun için Ahmet Bertan Nogaylaroğlu’nu basiretsiz bulup inanılmaz genel şura istedik.
Mahkeme marifetiyle reddettiler…

Eski Bakan Bekir Pakdemirli, bir bakandan beklenmeyecek halde uçak sorununu kişiselleştirmişti.

Bakan değişince sorun da çözülmüş oldu. Aklın yolu bir. Lakin ardımızdaki hassas ve güçlü kamuoyu dayanağıyla gece gündüz bu olayın üstüne gitmeseydik, şu an yangınları söndürmek için hazır THK uçakları endüstride HURDA DEMİRE dönüştürülmüştü. Gururlu ve memnunuz.”

“GENEL KONSEY ÇAĞRISI”

Gerçeği Orman Bakanlığı da gördü. Yarından tezi yok THK’nın seçimli genel heyetini yapması ve ülkenin kılcal damarları olan ormanların korunmasını talihe bırakılmaması elzemdir.

4 yıldır verdiğimiz uğraş ve yaptığımız baskılar sonuç vermiştir. Orman bakanlığı nihayet başa döndü. Tüm Avrupa’nın hala kullandığı CL 215 THK yangın söndürme uçaklarına misyon vermek zorunda kaldılar.

“PİLOTLARI GERİ ÇAĞIRDILAR”

İşlerine son verilen yetişmiş ve yetenekli yangın söndürme pilotlarımıza da misyon vermek zorunda kaldılar. Pekala 4 yılda ne değiştide THK uçaklarına geri döndüler? Bakımları yapıldığı an 9 adet amfibi uçağımızda misyon alabilir.

THK uçakları öteki şirket ismi altında değil, direkt THK muhatap alınarak görevlendirilmelidir.  Özel şirketlerin üzerinden ihale verilip, THK kullandırılmamalıdır.”