AB güç bakanları güç krizine yönelik tahlil için toplandı

AB güç bakanları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Avrupa’ya doğalgaz tedariğini kesmesinin sonucunda sert tırmanan güç fiyatlarından vatandaşları koruyacak ve güç şirketlerinin iflasını önleyecek bir mutabakata yönelik çalışmak üzere bugün toplandı.

Avrupa Birliği (AB) güç bakanları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Avrupa’ya doğalgaz tedariğini kesmesinin sonucunda sert tırmanan güç fiyatlarından vatandaşları koruyacak ve güç şirketlerinin iflasını önleyecek bir muahedeye yönelik çalışmak üzere bugün toplandı.

AB diplomatları, üye ülkelerin güç şirketlerini likidite meselelerinden muhafazaya yönelik teklifleri büyük ölçüde desteklediğini, ancak Rus doğalgazının ithalatına tavan fiyat uygulaması getirmeye dair fikir ayrılıklarının sürdüğünü belirtti.

Rusya, Ukrayna’yı işgalinin doğurduğu krizden evvel Avrupa’nın güç muhtaçlığının üçte birini arzederken, ithalatta tavan fiyat uygulaması hayata geçirildiği takdirde tüm sevkiyatları durduracağını belirtti.

YARDIM SAĞLAYACAK SEÇENEKLER DEĞERLENDİRİLECEK

AB bakanlarının bugünkü toplantısında sonuncu bir karar alınmasından fazla, resmi bir teklif oluşturmak için geniş tabanlı yardım sağlayacak seçenekler pahalandırılacak.

Corona virüsü pandemisinin sonrasında doğalgaza olan talebin toparlanmasıyla artışa geçen doğalgaz fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlarla daha da tırmanmış, devletlerde fiyat şokunun tesirlerini kısıtlamaya yönelik telaş yaratmıştı.

Avrupa Komisyonu’nun güç şirketlerine acil likidite sağlamaya yönelik sunduğu teklif, diplomatların verdiği bilgiye nazaran birçok AB devleti tarafından desteklendi. Kimi devletlerin, güç talebini düşürmeye yönelik teklifleri de desteklediği belirtildi.

FİKİR AYRILIKLARI OLUŞTU

Buna rağmen tavan fiyat uygulamasıyla ilgili fikir ayrılıkları oluştu. Birtakım devletler, Avrupa’ya Rus güç sevkiyatı esasen düşük olduğu için tavan fiyat uygulamasının yararı olmayacağını belirtti. Hala Rus doğalgazı kullanan birtakım Avrupa ülkeleri ise arzı büsbütün kaybetme kaygılarını bildirdi.

Baltık ülkeleriyse tavan fiyat uygulamasını, Moskova’nın Ukrayna’daki savaşı için kullanacağı gelirini düşüreceği gerekçesiyle destekledi. (REUTERS)