AB, Rus gazına tavan fiyat planından uzaklaştı

The Guardian, sızdırılan dokümanlara dayandırdığı bir haberinde, AB’nin Rusya’dan alınan doğalgaza tavan fiyat uygulama planından uzaklaştığını, ama güç şirketlerinin gelirlerinin vergilendirilmesiyle ilerleyeceğini yazdı.

The Guardian’ın haberine nazaran, Avrupa Birliği (AB) Rusya’dan alınan doğalgaza tavan fiyat uygulama planından uzaklaştı, ancak güç şirketlerinin gelirlerinin vergilendirilmesiyle ilerleyecek.

Bugün yayınlanan haber, sızdırılan dokümanlara dayandırıldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki ani yükseliş, fosil yakıt şirketlerinin kârlarını fevkalâde bir formda yükseltmiş fakat tüketicilerin ve öbür şirketlerin güç faturalarını da katlamıştı.

FİKİR AYRILIKLARI OLUŞMUŞTU

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, eylül ayı başında yaptığı bir açıklamada “Rusya’dan boru sınırıyla Avrupa’ya gelen doğalgaza tavan fiyat uygulaması vakti geldiğine inanıyorum” demişti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise, eylül başından yaptığı bir açıklamada, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasının hayata geçirilmesi konusunda kaydedilen kıymetli ilerlemeye ait optimist olduğunu söz etti.

Geçtiğimiz günlerde toplanan AB güç bakanları ise, Avrupa’nın Rus doğalgazına tavan fiyat getirilmesi teklifine geniş bir takviye vermemiş; fikir ayrılıkları oluşmuştu.

PUTİN ‘ENERJİ TEDARİĞİNİ DURDURURUZ’ DEMİŞTİ

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ise, G7 ve Avrupa Birliği’nin Rus petrol ve doğalgaz eserlerine tavan fiyat uygulama planlarına reaksiyon göstermiş; bu çağrıyı “aptalca” olarak nitelemişti.

Putin, şu açıklamayı yapmıştı:  “Eğer çıkarlarımıza muhalif olursa petrol, doğalgaz yahut kömür, hiçbir şey göndermeyiz.”