ABD’de 4 Temmuz saldırganına 7 farklı cinayet suçlaması

Chicago’da 4 Temmuz geçit merasimine saldırıp, 7 kişiyi öldüren zanlıya 7 farklı cinayet suçlaması yöneltildi. Savcı Eric Rinehart 21 yaşındaki Robert Crimo’nun ‘topluma karşı giriştiği cinayetlerden cezalandırılacağını’ vurguladı. Taarruzda 30 kişi yaralanırken, Rinehart soruşturma tamamlandığında öteki suçlamaların da yöneltileceğini belirtti. Crimo, kalabalığın üzerine tüfekle 70 mermi sıkmak, daha sonra da ‘kadın kılığına’ girip, kaçanların ortasına karışmakla suçlanıyor.

Yetkililer, 21 yaşındaki Robert Crimo’nun taarruzda kullandığı tüfeği yasal yollardan aldığına inanıyor. Yetkililer ayrıyeten, Crimo’nun rastgele ateş açtıktan sonra olay yerinden kalabalıkla birlikte kaçabilmek için bayan kılığına girdiğini ekledi. Dedektifler, saldırganın yüzündeki dövmeleri sakladığını belirtti. Polis, zanlının bir yıl evvel yasal yollardan beş adet ateşli silah satın aldığını açıkladı.

Nisan 2019’da da intihar teşebbüsü nedeniyle Crimo’nun konutuna polis gittiği kaydedildi. Zanlının bir aile üyesinin de Eylül 2019’da “herkesi öldüreceği” tehdidinde bulunması üzerine polisi aradığı tabir edildi. Polis, zanlının konutunda 16 bıçak, bir hançer ve bir kılıç buldu. Zanlı tutuklanmadı ve diğer bir süreç yapılmadı. Sekiz saat süren insan avının arından Crimo’nun otomobilinde ve meskeninde ateşli silahlar bulundu, lakin detay verilmedi. Crimo’nun çarşamba günü mahkemeye çıkması bekleniyor. (BBC Türkçe)