ABD’den Ukrayna’ya büyük askeri destek paketi

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya ile Ukrayna arasındaki krize ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamasında ABD’nin Ukrayna’ya desteğinin artarak devam edeceğini söyleyen Biden, Ukrayna’ya uçaksavar desteği vereceklerini ve bu yolla Ukrayna’nın hava sahasını koruyacağını ifade etti.

ABD Başkanı Biden’ın düzenlediği basın toplantısından öne çıkanlar şöyle:

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’i dinledim. Çok ikna edici konuştu. Kendisi hatırı sayılır güç gösteren bir halk adına konuşuyor. Putin doğum hastanelerini, merkezleri, okulları vuruyor. 

“PUTİN ÇOK AĞIR BİR BEDEL ÖDEYECEK”

Dünya Putin’e karşı birleşti. Yaptırımlar Rusya’nın ekonomisine zarar verecek. Dün Rus güçlerinin yüzlerce doktor ve hastaları rehin aldığını duydum. Mariupol’deki hastanede. Bunların hepsi suçtur. Kararlıyız, Putin çok ağır bir bedel ödeyecek. Putin’in ekonomisinin belini kırıyoruz. Tüm NATO ve AB arkamızda.  Amaç Ukrayna’nın Putin için bir zafer olmamasını sağlamak.

Desteğimize bu savaş başlamadan başladık. Tatbikatlar yaptık Ukrayna sınırında. Putin’in işgal tehdidini çok ciddiye aldık. Ukrayna’ya 650 milyon dolarlık askeri destek verdik. Böylece işgal başladığında ellerinde ihtiyaçları olan her türlü silah vardı. Savaş başladığında 350 milyon dolarlık ek destek sağladık. Yüzlerce tanksavar gönderildi. Radar sistemlerini gönderdik. Taktiksel teçhizat verdik. Analiz kapasitelerini sağladık. Bunların hepsi Rus güçlerine büyük bir hasar vermesini sağladık.

UKRAYNA’YA YENİ DESTEK PAKETİ

Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık yeni güvenlik desteği vereceğiz. Pakette 800 uçaksavar da olacak. Top mermileri ve 20 milyon mühimmat sağlayacağız. Bunların içinde İHA’lar da SİHA’lar da olacak. Böylece en son teknoloji sistemlerimizi Ukrayna’ya göndermeye hazır olduğumuzu kanıtlamış olacağız.

Bu bir otokratın açlığı ile insanların özgür olma isteğinin karşı karşıya gelme isteğidir. Amerika özgürlüğün yanındadır. Her zaman da öyle olacaktır. Tanrı ülkesini savunan Ukraynalıları korusun.

Rus oligarka ait bir yata daha el konuldu

 

Uluslararası Adalet Divanı’ndan Rusya kararı

 

Stoltenberg: Putin, Ukrayna’yı hafife aldı

 

Putin’den flaş ‘savaş’ açıklaması: Başka seçeneğimiz yoktu!

 

Zelenskiy: Şu anda halkımızın kaderi belirleniyor

 

Moskova’da Çavuşoğlu-Lavrov görüşmesi sonrası flaş açıklamalar