ABD’yi sarsan Müslüman cinayetlerinin şüphelisi yakalandı

ABD’nin New Mexico eyaletindeki Albuquerque kentinde, son 9 ayda 4 Müslümanın pusuya düşürülerek öldürülmesi olayında baş şüphelinin yakalandığı belirtildi.

Albuquerque Polis Departmanı Şefi Harold Medina, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Albuquerque’de en son bir Müslüman erkeğin öldürülmesine karıştığına inanılan aracın izini sürdük. Şoför gözaltına alındı ve cinayetlerin baş şüphelisi o.” sözünü kullandı.

Polis, olayla ilgili gelişmelerin daha sonra aktarılacağını bildirdi. Polis, evvelki gün, taarruzlarla irtibatlı olduğunu düşündüğü gri bir aracın fotoğrafını ve ayrıntılarını yayımlayarak, aracın bulunması için halka davette bulunmuştu.

New Mexico eyaletinin en büyük kenti Albuquerque’da, 3’ü son iki hafta içinde olmak üzere geçen kasımdan bu yana 4 Müslümanın vurularak öldürülmesi endişe ve tasaya neden olmuştu.

62 yaşındaki Mohammad Ahmad, Kasım 2021’de helal market işletmesinin gerisindeki araç parkında meyyit bulunmuştu.

41 yaşındaki Aftab Hussein, 26 Temmuz’da apartmanının park yerinde vurularak öldürülmüştü.

IRK VE DİN  TEMELLİ CİNAYETLER

Öğrenci önderi 27 yaşındaki Muhammad Afzaal Huşsain, 1 Ağustos’ta New Mexico Üniversitesi yolunda vurularak öldürülmüş, 5 Ağustos Cuma gecesi de 25 yaşındaki Naeem Hussain silahlı atakların son kurban olduğu açıklanmıştı.

Albuquerque Polis Departmanı, öldürülen Müslümanların ırk ve din temelli olarak maksat seçildiklerine ve katilin tıpkı kişi yahut bireyler olduğuna inandıklarını belirtmişti.

ABD Lideri Joe Biden da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Albuquerque’de 4 Müslüman erkeğin vahim halde öldürülmesi beni öfkelendirdi ve üzdü. Bu hususta tam soruşturma sürerken, dualarım kurbanların aileleriyle ve idarem Müslüman toplumun yanında güçlü halde duruyor. Bu nefret dolu taarruzların ABD’de yeri yok.” sözüne yer vermişti. (AA)