ÂLÂ Parti başkanı Akşener’den Tunç Soyer’in skandal kelamlarına karşılık: Gerek yoktu

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümünde yaptığı konuşmada Osmanlı Devleti’ne yönelik tabirler kullanmıştı.

“MİLLETİ ATEŞE ATTILAR”

Soyer’in sarf ettiği “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, bayanları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Yalnızca ve yalnızca saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ayaklar altına aldılar, teslim oldular. Bir sabah emperyalist ülkelerin askerleri, kirli çizmeleri ve kirli emelleriyle körfezin sularını ve güzelim kentimizi işgal etti. Tekrar o sabah tam da bu bulunduğumuz noktada, kordon uzunluğundan göğü yırtan bir ses yükseldi” kelamları büyük reaksiyon çekti.

AKŞENER: TABİRİ YANLIŞ OLMUŞ

Bu sabah FOX TV’de canlı yayına katılan GÜZEL Parti önderi Meral Akşener, Soyer’in açıklamalarını da kıymetlendirdi. Akşener, “Atatürk’ün ‘Olabilirler’ kelamlarını karar cümlesi olarak kurmuş. Orada sorun var. Bu devirde bizim yarattığımız atmosferi bozuyor. Bunlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyorum. Daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Bu cins karar cümleleri halkı rahatsız eder, münasebetiyle gerek yoktu. Bizim cenahın yani Millet İttifakı’nı oluşturan yöneticilerinin hepsinin daha sağ duyulu olmasında yarar var.” dedi.

ERDOĞAN DA REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün isim vermeden Soyer’i eleştirdi. Erdoğan konuşmasında, “Size binlerce yıllık tarihinizi unutturmaya çalışan köksüzlere kulak asmayın. Ulu tarihinizle gurur duyun, zaferlerinizle, kültürünüzle, değerlerinizle iftihar edin” kelamlarına yer verdi.