Almanya, güç tasarrufu gayesiyle gece ışıklandırmalarını kapattı

6 ayı aşkın süren Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik boyutu tüm dünyayı tesiri altına aldı.

Özellikle Batı yaptırımları ve Rusya’nın misillemeleri sonucu başta güç bölümündeki fiyat artışları dünya genelinde krize dönüştü.

Bu krizden en çok etkilelen ise güçte Rusya bağımlısı olan Avrupa ülkeleri oldu.

Aydınlatmalar kapatıldı

Almanya’da federal hükümetin güç tasarrufu emeliyle aldığı karar çerçevesinde saat 22.00 ile 06.00 ortasında aydınlatmalar kapatıldı.

Karara nazaran kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları, lokal saatle 22.00’den itibaren kapatılacak.

Ayrıca hastaneler dışındaki kamu binaları, 19 derecenin üzerinde ısıtılmayacak. Ağır fizikî işlerin yapıldığı alanlar 19 dereceden daha soğuk olabilecek.

Fuar ve büyük salonlar üzere insanların kalabalık olarak kullandığı alanlar ise hiç ısıtılmayabilecek. Belediye binaları, idare binaları, kütüphaneler ve müzeler üzere kamu alanlarında bu tedbirlerden evvel asgarî sıcaklık 20 derece olarak belirlenmişti.

Uygulama 6 ay geçerli olacak

Ayrıca mağazalarda ısı kaybını önlemek maksadıyla kapılar kapalı tutulacak, kira mukavelelerinde yer alan en az ısıtma kuralı 6 ay boyunca askıya alınacak, halka güç tasarrufu yapma teknikleri anlatılacak.

Bugün uygulamaya giren ve 6 ay geçerli olacak bu tedbirlerle hükümet gaz kullanımını yüzde 2 oranında azaltmayı amaçlıyor.

Sadece sokak lambaları açık bırakıldı

Köln’ün kent merkezinde lokal saatle 22.00’den sonra tabelalar ve kamu binalarının ışıklandırmalarının yanı sıra, binalara estetik gayeyle yansıtılan ışıklar ve iş yerlerin vitrinlerinin ışıkları kapatılırken, yalnızca sokak lambaları açık bırakıldı.

Köln Belediyesinin aldığı bir kararla 9 Ağustos’tan itibaren tarihi Köln katedralinin ışıklandırması kapatılmıştı.