Almanya’da yıllık enflasyon tekrar yükselişte

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ait ağustos ayı öncü bilgilerini açıkladı. Buna nazaran, temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, ağustosta 2 ay sonra tekrar yüzde 7,9’a çıkarak, birinci petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana en yüksek orana geri döndü. Mayıs 2022’de ülkede enflasyon oranı yeniden yüzde 7,9 olarak kayıtlara geçmişti.

Toplu taşımada aylık 9 avroluk bilet ve yakıtta vergi indirimi uygulanmasına karşın ülkede enflasyon oranının tekrar yüzde 7,9 düzeyine çıkması dikkati çekti. Her iki uygulama gelecek ay sona erecek. Enflasyona ait beklenti, ağustosta yüzde 7,8’e yükselmesi istikametindeydi.

AYLIK BAZDA İSE YÜZDE 0,3 YÜKSELDİ

Destatis açıklamasında, yüksek enflasyonun, artan güç fiyatlarından kaynaklandığı belirtilerek, “Özellikle güç fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana değerli ölçüde arttı ve yüksek enflasyon oranı üzerinde kıymetli bir tesiri oldu” dendi.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 35,6 artması dikkati çekerken, yıllık artış besin fiyatlarında artış yüzde 16,6 ile ortalamanın çok üzerinde oldu. Hizmetlerde yüzde 2,2 artış görüldü. AB uyumlu TÜFE de ağustosta aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 8,8 yükseldi.

ENERJİ MALİYETLERİ ENFLASYONU KÖRÜKLÜYOR

Almanya Merkez Bankası da (Bundesbank), 22 Ağustos’ta Alman iktisadında resesyon mümkünlüğünün giderek arttığını ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10’a ulaşabileceğini bildirmişti. Bu ortada, Almanya’da gelecek yıl teslimatlı elektrik kontratının fiyatı, Rusya’nın doğal gaz arzını kısmasıyla artan güç krizinin tesiriyle birinci sefer 1000 avroyu aştı. Ülkede güç maliyetlerindeki artış, enflasyonu üst istikametli körüklerken, hane halkı ve şirketler üzerinde de baskıyı artırıyor.