Antalya’ya turist yağdı: Yılın birinci 6 ayında 5 milyona yakın tatilci geldi

Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği turizm cenneti Antalya, turistlerin akınına uğramaya devam ediyor. 650 bin yatak kapasitesiyle tatilcilere konut sahipliği yapan kent, isminden kelam ettirmeyi ihmal etmiyor. Tatilciler 5 yıldızlı tesislerde tatil yapıp; deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarırken sıhhat ve spor turizmi de kentte yıl uzunluğu hareketlilik sağlıyor.

Rakiplerini geride bıraktı

2020 yılından itibaren pandemi nedeniyle durağanlık yaşayan turizm kesimi, İnançlı Turizm Sertifikası ve dal çalışanlarının aşılanmasının akabinde en yakın rakiplerini geride bıraktı.

2019’da 16,5 milyon tatilci gelmişti

2021 yılından sonra pandemi tesirlerinin tüm dünyada ortadan kaldırılmasıyla dal tekrar hareketlendi.

Antalya’ya 2022 yılının birinci 6 ayında hava yoluyla 5 milyona yakın tatilci geldi. Dal, bu yıl ise sayıların en güzel olduğu ve tüm vakitlerin rekorunun kırıldığı 2019 yılı bilgilerini yakalamayı hedefliyor. 2019’da Antalya’ya 16,5 milyon tatilci gelirken Türkiye genelinde bu sayı 51,7 milyonu gördü. Kesim 34,5 milyar dolar döviz geliri sağladı.

2019 bilgilerine yaklaşıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski lideri turizmci Osman Ayık, bölüme ait değerlendirmelerde bulundu.

Antalya’nın Kurban Bayramı’nda yoğunluk yaşadığını belirten Ayık, kentin 2019 yılı sayılarını şimdi görmese de yakın dataların kaydedildiğini söyledi.