Araştırma: Maymunlar müziği görüntü izlemeye tercih ediyor

Bilim insanları, Finlandiya’nın başşehri Helsinki’deki Korkeasaari hayvanat bahçesinde beyaz yüzlü saki maymunların tercihlerine dair bir deney yaptı.

The Guardian’ın haberine nazaran, Glasgow Üniversitesi ve Aalto Üniversitesi’nden araştırmacılar, üç maymunun kaldığı kısma üç adet sensör ekranı içeren bir tünel yerleştirildi. Tünelde sakiler ses yahut imaj içeren ekranlardan beğendiklerini seçti. Maymunların, seslerin bulunduğu ekranları, manzara içeren ekranlara oranla iki kat oranında daha fazla tercih ettikleri ortaya çıktı.

VİDEOLAR İÇİNDEN EN ÇOK SU ALTI İMGELERİ TERCİH EDİLDİ

Üç ses evrakından müziğin olduğu kayıt, trafik ve yağmur seslerine oranla daha fazla tercih edildi. Görüntü belgesi bakımından ise maymunların favorisi su altı imgelerini izlemek oldu. Öbür iki görüntü evrakında, solucan ve soyut hallerin gösterildiği belirtildi.

Araştırmacılar, deneyin 32 gün sürdüğüne ve maymunlara bir uyaran tercihi sunması açısından bir birinci olduğunu söyledi. Maymunların sensör ekranları ile etkileşimlerinin kısa sürdüğü ve bu nedenle tercihlerine ait daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)