Atatürk’e büyük saygısızlık! Kendi fotoğraflarını astılar

Afyonkarahisar Kent Kurulu ile Müellifler ve Şairler Derneği, Büyük Taarruz’un 100. yılı nedeniyle ortaokul ve lise öğrencileri ortasında şiir müsabakası düzenlendi. Buna ait kentteki reklam panolarına asılan afişlerdeki skandal dikkat çekti. 

Sözcü’den Hürmet Öztürk’ün haberine nazaran, afişte Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ya da taarruzla ilgili görseller kullanılmayarak Kent Kurulu Lideri Şemsettin Yasan ile Müellifler ve Şairler Derneği Kurucu Lideri Muharrem Günay‘ın bulunması, “Atatürk’ü silmeye çalışıyorlar” yorumlarına neden oldu.

Afyonkarahisar Kent Kurulu Başkanlığı’ndan evvel AKP vilayet idaresinde uzun müddet vazife yapan Şemsettin Yasan, kendi fotoğraflarının kullanılmasında bir sakınca görmediklerini, bunun altında berbat niyet aranmamasını istedi.

ATATÜRK LOGOSUNU EĞRİ KULLANMIŞLAR

ÂLÂ Parti’nin eski Merkez İlçe Lideri Burhanettin Buğa, “Büyük Taarruz’la ilgili şiir yarışı hoş. Pekala Kent Kurulu Lideri ve Muharrirler Şairler Derneği Başkanı’nın afişlerde ne işi var? Ya da Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı niye yok? Kent Kurulu logosundan Atatürk’ü çıkartmaya çalıştılar. Buna mani olduk. Artık de afişte, mecbur oldukları için kullandıkları Atatürk logosunu bile eğri kullanmışlar. Çok üzücü” dedi.

ATATÜRK’Ü ÇIKARMAK İSTEMİŞ

2005 yılında kurulan Kent Kurulu logosunda yer alan Atatürk siluetini çıkartmak istediğini doğrulayan Kent Kurulu Lideri Şemsettin Yasan, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yaptırdığımız amblemden Atatürk’ü çıkarınca yansılar gelmişti. Bunun üzerine değişiklikten vazgeçip, eski logoyu kullanmaya devam ettik. Meğer bizim Atatürk’e karşı bir halimiz yok. Büyük Taarruz’un özüne uygun bir aktiflik düşündük. Valilikten şiir yarışı için müsaade aldık. Aktiflik afişlerinde görsel olarak ne kullanalım, ne kullanalım diye düşündük. Bu müsabakayı biz düzenlediğimize nazaran Kent Kurulu Lideri olarak benim, Muharrirler ve Şairler Derneği kurucu Lideri olarak da Muharrem Günay’ın fotoğrafının yer almasında bir sakınca görmedik. Bir arka niyetimin olmadığına onurum üzerine yemin ederim. Bizi kendi reklamımızı yapmakla eleştirenler de daha evvel AKP vilayet idaresinde bulunduğum için başka parti yöneticileri.