ATSO: TÜFE ve ÜFE makası açılmaya devam ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün itibariyle haziran ayı enflasyon verisini açıkladı. İş dünyası da bu bilgiye dair yorumda bulundu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Lideri Davut Çetin de bu bahiste bir açıklama yaparak, enflasyonun yükseliş trendini koruduğunu vurguladı.

Çetin’e nazaran, Merkez Bankası’nın enflasyon beklentilerini çıpalayacak adımlar atmasının hayati ehemmiyet taşıyor ve ücretler artırılmalı lakin istihdam üzerindeki vergi yükü de düşürülmeli.

“Haziran’da en yüksek artış doğalgazda, en yüksek düşüş taze sebzede”

TÜİK’in geçen aydan itibaren mal ve hizmet kalemleri fiyatlarını ve bölgesel enflasyon datalarını paylaşmayı bıraktığını, onun yerine küme bazında fiyat endekslerini yayınlamaya başladığını hatırlatan Çetin, şöyle konuştu:

“Buna nazaran TÜFE’de haziran ayında fiyatlarda en yüksek artış gösteren eserler yüzde 24,80 ile doğalgaz, yüzde 24,55 ile alkollü içecekler, yüzde 21,88 akaryakıt ve motor yağları, en fazla düşüş gösteren eserler ise yüzde 24,85 ile taze zerzevat, yüzde 4,18 ile yumurta, yüzde 3,42 ile data sürece ekipmanları yahut bilgisayar ve yüzde 3,02 ile taze meyve olmuştur. Sebze-meyve ve giysi kümelerinin enflasyon artışını sınırlayıcı tesir yaptığı, buna karşılık başta akaryakıt, elektrik ve gaz olmak üzere yüksek fiyat artışlarının Haziran ayında da devam ettiği görülmektedir. TÜİK’e nazaran yıllık enflasyon kirada yüzde 22, giyside yüzde 26,9, bayan giysisinde yüzde 17, bilgi sürece ekipmanlarında yüzde 25,35 seviyesindedir.

İTO ve TÜİK bilgileri ayrıştı

İstanbul Ticaret Odası tarafından 1960’lı yıllardan bu yana izlenen geçinme endeksi artışları TUİK ile bilhassa giysi ve konut kümesi fiyatları kaynaklı olarak ayrışmaya başlamıştır.”

“TÜFE ve Yİ-ÜFE makası açılmaya devam ediyor”

Çetin, “Sanayi malları fiyat artışlarını yansıtan Yİ-ÜFE’nin aylık yüzde 6,77, yıllık yüzde 138,31 oranlarında artması maliyet enflasyonun da güçlü kaldığını ve ÜFE-TÜFE makasının açılmaya devam ettiğini göstermektedir.” diyerek, “ÜFE’de aylık fiyat artışları akaryakıtta yüzde 25, ham petrol ve doğalgazda yüzde 11, yıllık fiyat artışı ham petrol ve doğalgazda yüzde 264 ve yüzde 297, sanayi elektriği ve gazında yüzde 369 seviyesindedir.” kelamlarını kullandı.

“Temennimiz emtia fiyatlarındaki global gerilemenin devam etmesi”

İHA’nın haberine nazaran, yaz devrinde meyve ve zerzevat fiyatlarıyla mevsimsel düşüş yaşansa da enflasyonun yıl sonuna kadar yükseliş trendini koruyacağının görüldüğünü söz eden Lider Çetin, “Aralık ayından itibaren baz tesiriyle düşüş beklenmesine karşın döviz kuru ve global güç fiyatlarının belirleyici olduğu açıktır. Temennimiz global resesyon tasasıyla başlayan emtia fiyatlarında gerilemenin devam etmesidir.” dedi.