Avustralya, Quad 2023 doruğuna konut sahipliği yapacak

Hafta sonu kazandığı seçimler sonrası yemin ederek vazifesine başlayan Avustralya Başbakanı Albanese, birinci yurt dışı ziyareti kapsamında Japonya’nın başşehri Tokyo’da bulunuyor.

Japon mevkidaşı Kişida Fumio’nun mesken sahipliğinde düzenlenen Quad Önderler Tepesi’ne katılan Başbakan Albanese, Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Kişida, ABD Lideri Joe Biden ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile fotoğrafını paylaşan Albanese, tepede başkanlarla buluşmaktan memnuniyet duyduğunu tabir etti.

“Quad’a ve özgür, açık, dirençli bir Hint-Pasifik’e yönelik ortak kararlılığımızı teyit ettik.” tabirini kullanan Albanese, 2023’te Quad tepesine mesken sahipliği yapmayı sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

4 ülkeden oluşan Quad başkanlarının birinci yüz yüze toplantısı Eylül 2021’de Biden’ın mesken sahipliğinde Washington’da düzenlenmişti.

“DEMOKRASİ YAYI”

Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QSD) ya da “Quad” olarak bilinen ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya ortasında 2007’de başlatılan diyalog forumu, 2017’de “dörtlü ittifak” haline dönüştürülmüştü.

Çin’e karşı gayriresmi stratejik forum formunda bilinen ve “Asya’daki demokrasi yayı” olarak nitelendirilen ittifak, kısmen nizamlı toplantılar yapıyor ve bilgi alışverişinde bulunuyor.