Bakan Nebati: Bu paralar bize gelecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TRT Kurdi yayınında ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Nebati, kur korumalı mevduat hesabına talebin Ukrayna’daki savaşa rağmen arttığını söyleyerek, mevduat hesabının ilk günlerde Türk lirası ağırlıklı gittiğini sonrasında ise dövizle birlikte miktarın arttığını dile getirdi.

Kur korumalı mevduat hesabı 570 milyar lirayı aştı

“22 Şubat’taki Rusya-Ukrayna gerginliğinden sonra dahi trend yukarıya doğru devam ediyor” diyen Bakan Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü:

570 milyar liraları aşan ciddi bir rakam söz konusu. Bunun yüzde 60’ı da döviz ağırlıklı. Kur korumalı mevduat hesabı Türkiye’de Türk lirasına olan güveni tam olarak başarılı şekilde tesis eden bir sistem oldu. Karadeniz gerginliği paralelinde dövizle ilgili bir sıkıntı yok. Dünyadaki oynaklık tabi Türkiye’de de yansıyor. FED geçen günlerde faiz arttırdı. Normalde bu iki olay bile Türkiye’de dövizi etkilerdi. Şu an bu hassasiyetin olmadığı, Türkiye’nin kendi yolunda gittiğini gösteriyor.

Yastık altındaki altınların sisteme katılması çalışmaları bu ay başlıyor

Türkiye’deki yastık altındaki altınların sisteme katılmasıyla ilgili çalışmaların bu ay başladığını dile getiren Nebati, bu konuda hem kuyumcuların hem de bankaların ortak havuzdan faydalanacak şekilde faaliyetlerini devam ettirdiklerini söyledi.

‘Bu paralar bize gelecek’

Yurt dışı temaslarına ilişkin bir soru üzerine Nebati, yurt dışında gittiği her yerden keyifli ayrıldığını söyledi. Nebati, dünya genelindeki yatırımcıların, Türkiye gibi gelişmiş ekonomilere yönelik fonlar ayırdığına işaret ederek, şunları ifade etti:

Bu fonların özellikle Rusya-Ukrayna gerginliğinden sonra gideceği çok önemli iki kapı var, Türkiye ve Güney Afrika. Bu paralar bize gelecek. Yurt dışına giderken biz Türkiye Cumhuriyeti’nin gücü ve vakarıyla gidiyoruz. Yurt dışında sadece Türkiye’deki makro ekonomik göstergeleri paylaşıyoruz. Maalesef bu ülkede bir takım muhalefet, içinden ve dışından mahfiller, biz Londra’ya giderken ‘Bunları dinlemeyin’ şeklinde haberler gönderdiler. Ama diğer taraftan da ‘Ne işin var orada’ diyorlar. Türkiye gibi güçlü bir ülkenin bakanı olarak her yere giderim.

ABD ile ticari ilişkiler

ABD ile olan ekonomik ilişkilere yönelik bir soru üzerine Nebati, ABD’nin Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmek istediğini söyleyerek, “Burada Türkiye de ticareti geliştirmek istiyor. Karşılıklı bir irade var. Önümüzdeki ay Dünya Bankası toplantıları münasebetiyle ABD’de olacağız. ABD çok geniş bir pazar. Küçük küçük firmaların bir araya gelerek oluşturduğu kümeleşmelerle ABD pazarına girilebilir. Bunlar oluşturuluyor. Bu konuda Ticaret Bakanlığımız odalarımız hazırlık yapıyor” dedi.

Nebati: Yatırımcımızın önünü kesenlerle mücadele etmeyi biliriz

Nebati: Ekonomiyi kurtardık elhamdülillah

Motorine zam geldi

Yurt dışına çıkış harcına 3 kat zam!

Ankara’da ekmeğe zam geldi

Nebati :”Türkiye ekonomisinin karşılaştığı en büyük problem yüksek enflasyondur”

Erdoğan: Döviz, faiz, enflasyondaki dalgalanmalar geçiş sürecinin bedelleridir

İşsizlik oranı yüzde 11,4 oldu