BM’de Rusya’ya karşı yeni diplomatik hamle

193 üyeli Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 141 ülkenin destek verdiği Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını kınayan kararın ardından, bu sefer de savaşın insani sonuçlarını ortaya koyan ikinci bir tasarıyı oylayacak.

Rusya’ya karşı baskıyı artıracak ve Moskova’nın diplomatik izolasyonu derinleştirecek yeni tasarının salı BM Genel Kurulunda oylanması bekleniyor.

Rusya’nın saldırılarının ”uluslararası toplumun Avrupa’da on yıllardır görmediği ölçekte insani sonuçları olduğuna” dikkat çekiliyor.

Rusya’ya, saldırılarına son vermesi ve tüm güçlerini ”derhal ve koşulsuz” bir şekilde Ukrayna’dan geri çekmesi çağrısı yapılan tasarıda, Mariupol başta olmak üzere Rusya’nın yerleşim yerlerine, sivillere, gazetecilere, okul ve hastanelere yönelik saldırıları ve yerel yetkililerin kaçırılması kınanıyor.

Ukrayna’da giderek kötüleşen insani durumdan, sivil ölümlerinden ve insan hakları ihlallerinden derin endişe duyulan tasarıda, Ukrayna’ya daha fazla yardım ve ülkedeki insani durumun iyileştirilmesi çağrısı yapılıyor.

BM Genel Kurulu kararlarının bağlayıcılığı olmasa da siyasi ağırlığı bulunuyor ve söz konusu kararlar uluslararası toplumun tutumunu gösteriyor.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta, BM verilerine göre 10 milyondan fazla kişi ülke içinde yerinden edildi ve bunların yaklaşık 3,5 milyonu komşu ülkelere gitti.

Savaşta en az 925 sivil hayatını kaybetti, 1496 sivil yaralandı.

Biden, 4 Avrupalı liderle Ukrayna’yı görüştü

 

Borrell: Rusya’ya petrol ambargosu yok

 

ABD Başkan Yardımcısı Harris’in güvenlik danışmanı görevinden ayrıldı

 

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov: Rusya diğer ülkelere de saldıracak

 

Biden: Rusya’nın siber saldırılarını püskürteceğiz