Boğaziçili akademisyenlerin nöbetine ‘veri gizliliğinde ihlal’ savları damga vurdu

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, üniversitede “veri saklılığı ihlali” savı ve iddiayı lisana getiren 4 akademisyenin misyondan uzaklaştırılmasıyla ilgili açıklamada bulundu. Meslektaşlarının savları gündeme getirdiği için amaç gösterildiğini belirten akademisyenler, “Geldiğimiz noktada gayrimeşru idarenin tek yapması gereken, bilgi kullanımı ile ilgili yapılmış ve yapılması planlanan tüm mutabakatları askıya almak ve şeffaf bir soruşturma sürecine imkân tanımak için vakit geçirmeden istifa etmektir” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, rektörü protesto nöbetlerinin 361’ncisini gerçekleştirdi. Güney Meydan’da rektörlük binası önünde cübbelerini giyerek sırt dönen akademisyenler, akabinde haftalık basın açıklamasını okudu.

VERİ SAKLILIĞI İHLALİ SAVIYLA İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDULAR

Akademisyenler, üniversitede “veri saklılığı ihlali” argümanları ve savları lisana getiren 4 akademisyenin misyondan uzaklaştırılmasıyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Üniversitemizin yazılım ve donanım altyapısının planlaması, bakımı ve güvenliğinden sorumlu olan Bilgi Teknolojileri Konseyinin lider ve üç üyesi 10 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Süreç Merkezine yaptıkları ziyarette, son periyotta rektörlük tarafından bilgi güvenliği ve mahremiyeti konusunda kabul edilemez ve hasarı giderilemeyecek tıpta ihlallerin yapılmış olduğunu saptadılar.

Yapılan değerlendirmede, akademik ve idari işçinin, öğrencilerin ve mezunların ferdî bilgilerini de barındıran kimi data tabanlarına erişim hakkının, yetkili konseyler haberdar edilmeden ve kullanıcıların açık onayı alınmadan bir şirkete verilmiş olduğu katılık kazandı; idarenin siber-güvenliği daha ileri seviyede riske sokacak diğer mutabakatlara da imza atmak üzere olduğu öğrenildi.”

Kaynak: Boğaziçi Üniversitesi öğretim vazifelisi Can Candan

“DÖRT AKADEMİSYEN GAYE GÖSTERİLDİ”

“Aynı gün öğlenden sonra, tüm BTK üyelerinin şura üyeliklerinin sonlandırıldığı (yani BTK’nın fiilen lağvedildiği) bildirildi. Bir sonraki mesai günü bu üyelerin öteki komitelerindeki vazifeleri de sonlandırıldı. Çabucak sonraki sabah birtakım medya organlarında bahisle ilgili palavra ve iftira içeren haberler yayınlanarak BTK hakkında koordineli bir karalama kampanyası başlatıldı; dört BTK üyesi hocamız bu mecralarda açık olarak gaye gösterildi.”

AKADEMİSYENLERE UZAKLAŞTIRMA

“Dahası, bilinmeyen kapaklı yapılmaya çalışılan usulsüzlüğün ifşası telaşıyla gayrimeşru idarenin dört BTK üyesine disiplin soruşturmalarını münasebet göstererek üç ay uzaklaştırma cezası verdiğini, hocalarımızın eposta dahil öbür üniversite hizmetlerine erişimlerinin engellendiğini öğrendik. Ayrıyeten, arkadaşlarımızın misyondan uzaklaştırıldıklarına dönük haberlerin de süratle basına servis edildiğini gözlemledik. Keyfi ve baskıcı idaresine boyun eğmeyen tüm bir kurumu cezayla ve cebren yönetim edebileceğini zanneden Naci İnci idaresine hatırlatıyoruz: Kullanıcıların onayı alınmadan şahsî bilgilerin paylaşılması Ferdî Bilgilerin Korunması Kanununa nazaran açık bir suçtur!

Bu mevzuda biz, isimli süreçleri başlatarak haklarımızın sonuna kadar takipçisi olacağız. Ülkemiz kurumsal bilgi paylaşımı konusunda kontrolsüz ve keyfi uygulamaların acı sonuçlarını çok yakın bir geçmişte yaşadı. Geldiğimiz noktada gayrimeşru idarenin tek yapması gereken, bilgi kullanımı ile ilgili yapılmış ve yapılması planlanan tüm mutabakatları askıya almak ve şeffaf bir soruşturma sürecine imkân tanımak için vakit geçirmeden istifa etmektir.”

SORULARIN CEVAP BULMASINI İSTEDİLER

Akademisyenler, savlarla ilgili şu soruları yanıtlaması istemiyle rektörlüğe iletti:

1. Data tabanlarının erişime açılması konusunda hizmet alım süreçleri neden bilinmeyen olarak yönetildi? Karar süreçlerinde kimler rol oynadı? Üsküdar Belediyesi’nden getirtilen yöneticisiyle BİM Daire Başkanlığının bu sürece rastgele bir biçimde dahli var mıdır?

2. Danışmanlık hizmeti alınan öteki bir şirkete, sunucuların yönetici şifrelerinin verilmesinin, tıpkı vakitte tüm data trafiğinin yansısının öbür bir sisteme aktarılmasının planlandığı, yani tüm dataların tahrifata açık hale getirilmesine fırsat tanındığı hakikat mu?

3. BTK üyelerinin misyonlarına son verilerek konseyin fiilen lağvedilmesinin münasebeti nedir?

4. Konsey mensubu olarak kontrol sorumluluklarının yerine getiren dört BTK üyesinin isimlerini basına kim verdi? Bahsedilen ziyaretin bilgisi, şimdi bizler bilmezken, medyaya nasıl sızdı? Karalama kampanyasını kim düzenledi? Rektörlük bu mevzuda ne yapmayı düşünüyor?

5. Tabirlerini değiştirmeleri için Bilgi Süreç Merkezi işçisine baskı ve yönlendirme yapıldığı gerçek mudur?