Boşnak önder Dzaferovic: “Bosna Hersek dünya güçlerinin dayanağına güvenebilir”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Lideri Sefik Dzaferovic, AA muhabirine, dünyanın büyük güçlerinin temsilcilerinin Bosna Hersek’teki “risk ve tehlikelerden” haberdar olduklarını tabir ederek, “Bosna Hersek dünya güçlerinin dayanağına güvenebilir.” diye konuştu.

Dzaferovic, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Sırp üyesi Milorad Dodik’in ayrılıkçı siyasetinin tam bir fiyasko olduğunu ve izole edildiğini kaydederek, dünyadan Bosna Hersek yanlısı siyasete reaksiyonların olumlu olduğuna inandığını tabir etti.

Dzaferovic, “Mesajlar net ve Bosna Hersek için güzel. Bosna Hersek, ABD liderliğindeki memleketler arası toplumun tam takviyesine sahip ve Sırp Cumhuriyeti entitesi makamlarının aksiyonları ‘ayrılıkçı’ olarak nitelendiriliyor. Geçen kış boyunca Dodik, hareketlerinin ayrılmaya yol açmadığına ve Dayton’a bağlı kalan tek kişinin kendisi olduğuna Batı’yı ikna edebileceğine hala inanıyordu. Artık tam bir fiyasko yaşadığı açık.” diye konuştu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Sırp üyesi Milorad Dodik’in, kendisinin istifasını istemesine yönelik açıklamalarını pahalandıran Dzaferovic şunları kaydetti:

SIRP ÖNDER DODİK, BOSNA HERSEK DEVLET BAŞKANLIĞI KURULU LİDERİ DZAFEROVİC’İN İSTİFASINI İSTEMİŞTİ

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Sırp üyesi Milorad Dodik, Kurulun Boşnak üyesi ve Lideri Sefik Dzaferovic’in istifasını talep etmişti.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu üyelerinin bir ortaya geldiği, ülkenin başşehri Saraybosna’daki Devlet Başkanlığı binasında yapılan kurul toplantısı akabinde gazetecilere açıklama yapan Dodik, Dzaferovic’in istifasını istemişti.

Dzaferovic’in memleketler arası alanda Kurulun “ortak tutumunu” temsil etmediğini savunan Dodik, “Dzaferovic kendi tavrını vurguluyor ve anayasayı ihlal ediyor. Bu sebeple Dzaferovic istifa etmeli. Bir sonraki oturuma kadar bunu yapmaz ise ben vazifeden alınması için yasal süreçleri başlatacağım.” diye konuşmuştu.

Dodik’in reaksiyonunun, Dzaferovic’in daha evvel Birleşmiş Milletler Güvenlik Kuruluna (BMGK) hitabında verdiği bildirilerden kaynaklandığı söz edilmişti.

KAYNAK: AA