ÇAYKUR yaş çay alım kampanyasını başlattı

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, bugün itibariyle açılan 2022 yılı yaş çay kampanyası hakkında konuşma gerçekleştirdi.

2021’de 860 bin ton yaş, 158 bin ton kuru çay alındı

Alim geçtiğimiz yıl ÇAYKUR’un 860 bin ton yaş çay aldığının altını çizdi. Alim “Yeni dönemimiz iyi olsun. Kampanyamızı bugün açtık, bugün itibariyle kim ne kadar çay getirirse alıyoruz. Geçtiğimiz yıl 860 bin ton çay aldık.158 bin ton kuru çay sattık. ‘Bu yıl da inşallah birebir halde varız’ diyoruz. Cumhurbaşkanımız, bakanımız, bakan yardımcımız bölgedeydi. Hem çay bahçelerini dolaştılar, hem hoş bir fiyat verildi. Kotamızı dekar başına 600 kilogram olarak belirledik. 600 kilogramı mayıs ayında dolduramıyoruz bile. Mayıs ayının tüm çayını almaya hazırız. Organik çay da ise kotamız dekar başına 700 kilogram.” sözlerini kullandı.

“Kuru çaya yapıyan artırım kaçınılmaz”

Bugün itibariyle yaş çaya entegre olarak kuru çay satışında da artırım yapıldığını hatırlatan Alim “Kuru çayda da tüm beklentileri karşılayacak bir artırım oldu. Sonuçta olması da gerekiyordu. Sonuçta yaş çaya yapılan artırımın birebir vakitte kuru çaya da yansıması gerekir. Sonuçta kamu kurumları kârlılık verimlilik prensibi ile çalışır. Bu manada da kuru çaya olması gereken artırım bugün itibariyle yapılmış oldu.”dedi.

Beyaz çay kilogram alım fiyatı 1.000 lira

Beyaz çayın bu yılki alım fiyatının 1.000 lira olarak belirlendiğinin altını çizen Alim “Beyaz çayın kilosu geçtiğimiz yıl 600 liraydı. Toplamasında da hiçbir ıstırap yok. Beyaz çay alış fiyatımız bu yıl kilogram başına 1.000 lira oldu. 1.000 lira da çok düzgün bir sayı.


Artık gençler de çay toplayacak

Çocuklar bile cümbüşüne toplar. Biz gençlerin, çocukların çayla daha fazla ilgilenmesi için bu türlü farklı bir fiyat verdik. Gençler de artık toplar.” formunda konuştu.