Cezaevinde go-kart yaptılar, ülke karıştı

Fransa’nın en büyük cezaevlerinden biri olan Paris’in dışındaki Fresnes Cezaevi’nde mahkumların go-kart yarışı yaptığının ortaya çıkması ülkeyi ayağa kaldırdı.

Fransa’nın başşehri Paris’in eteklerindeki Fresnes Cezaevi’nde mahkumlarla gardiyanların go-kart yarışı yaparak karşı karşıya gelmesi ülkeyi ayağa kaldırdı.

 

Video ve fotoğraf manzaralarının toplumsal medyaya sızması sonrasında Ulusal Cephe ve Cumhuriyetçiler bu olaya reaksiyon göstererek hükümeti suçladı. Gelen reaksiyonlar üzerine Adalet Bakanı Eric Dupont-Moretti bir açıklama yaptı.

Cezaevi müdürünün onayıyla bu türlü bir yarış yapıldığına dikkat çeken Dupont-Moretti, “Suçun tekrar edilmesiyle gayret bu bireylerin topluma tekrar entegre edilmesine bağlıdır ancak bunun yolu go-kart yarışı değildir” dedi.

Muhafazakar Cumhuriyetçiler ve çok sağcı Ulusal Cephe imajların ortaya çıkmasına büyük reaksiyon göstermiş ve olayla ilgili soruşturma başlatılması davetinde bulunmuştu. Cezaevinde düzenlenen “Kohlantess” gününde yüzme havuzu dersi ve bilgi yarışının da yapıldığı ortaya çıktı.

Bu yıl Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanı adayı olan ve Emmanuel Macron’a kaybeden Eric Ciotti, “Bizim cezaevlerimiz mahkumlar ve gardiyanların arkadaşlık kuracağı tatil kampları değildir” dedi.

“ÇOCUKLAR TATİLE GİDEMEZKEN…”

Sağcı Ulusal Cephe’nin üst seviye isimlerinden Helene Laporte ise, “Her üç çocuktan birinin tatile gidecek parasının olmadığı bir ortamda mahkumlara yaz sporları şenliği yapılması beni şoke etti” dedi.

Fransa’daki polis dernekleri ve sendikaları da duruma reaksiyon gösterdi. Yarış yapılmasının kendileriyle alay etmek manasına geldiğini söyleyen kurum ve kuruluşlar, kentte yasa dışı yarışlarla çaba ettiklerini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu duyurdu.