Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Tepesi’ne katılacak

Özbekistan, Şanghay İşbirliği Örgütü Doruğu’na mesken sahipliği yapacak.

Zirve, 15-16 Eylül tarihlerinde tarihi Semerkant kentinde gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doruğa katılmak üzere Özbekistan’a gidecek.

Erdoğan, Özbekistan’daki kritik toplantıya katılacak

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in davetiyle toplantıya katılacak Erdoğan, tepe kapsamında bir dizi ikili temasta bulunacak.

Zirvenin yapılacağı Semerkant’a yarın gidecek Erdoğan, ağaç dikimi aktifliğine katılacak, “ebedi şehir” olarak da anılan kentin yeni inşa edilen bölgelerini gezecek ve başka önderlerle akşam yemeğinde bir ortaya gelecek.

Putin ve Şi ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonraki gün doruğun açılış aktifliğine katılacak, aile fotoğrafında yer alacak ve doruğun ikinci oturumunda konuşma yapacak.

Resmi öğlen yemeğine katılacak Erdoğan’ın, tepe kapsamında, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping başta olmak üzere tepeye katılan devlet liderleriyle bir dizi ikili görüşme yapması bekleniyor.

Ana gündem unsuru tahıl koridoru

AA’nın haberine nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Lideri Putin ile görüşmesinde tahıl koridoru konusunun esas gündem hususu olması öngörülüyor.

Zirveye katılacak isimler

Zirveye, Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan ve Özbekistan ile örgütün gözlemci üyesi Belarus, Moğolistan ve İran cumhurbaşkanları ile konut sahibi Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in davet ettiği Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov ve milletlerarası kuruluşların temsilcileri de katılacak.