Eğitim-İş ‘LGS raporu’ hazırladı

Eğitim Patronları Sendikası (Eğitim-İş), LGS yerleştirme sonuçlarına ait rapor hazırladığı raporda, matematik sorularının öğrencilere güç geldiği belirtilirken 1 milyon 31 öğrenciden 188 bininin okullara yerleştirildiği tabir edildi.

Eğitim-İş Antalya Şubesi, LGS yerleştirme sonuçlarına ait rapor hazırladı.

Raporda matematik sorularının öğrencilere sıkıntı geldiği, eğitimli anne babaların çocuklarının imtihan sonuçlarının yüksek olduğu belirtilirken 1 milyon 31 öğrenciden 188 bininin okullara yerleştirildiği söz edildi.

Raporda; imtihana giren öğrencilerin yüzde 18’inin yerleştirildiği, öğrencilerin yüzde 81’den fazlasının ise imam hatip, mesleksel okul liselerine kaydedildiği belirtildi.

Raporda, “Yeterli maddi imkanları olmayan öğrenciler ya imam hatip ya da mesleksel eğitime yönlendirilirken, maddi imkanları kâfi olan ailelerin çocukları özel okulları tercih etmektedir” denildi.

ÖZEL OKULLARDA OKUYAN ÖĞRENCILERIN LİSAN BAŞARISI DAHA YÜKSEK 

Rapora nazaran, öğrencilerin en başarısız oldukları dersin matematik olduğu görülürken, Türkçe, yabancı lisan ve fen bilimleri derslerinde de öğrencilerin yanlışsız karşılık ortalamalarının soru sayısının yarısı dahi ulaşamadığı değerlendirmesi yapıldı.

Raporda, matematik testinin öğrencilere güç geldiği, din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının kolay, başka derslerin ise ortalama zahmette olduğu belirtildi.

Sendikanın raporunda özel okullarda okuyan öğrencilerin devlet okullarında okuyan öğrencilere nazaran lisan muvaffakiyetinin daha yüksek olduğu vurgulandı.

Anne ve baba eğitim seviyesine nazaran LGS puan dağılımında; eğitimli anne ve babaların çocuklarının ortalama LGS muvaffakiyetlerinin daha az eğitim almış anne babaların ortalama başarılarından daha yüksek olduğu tabir edildi.

TERCiH YAPAN ÖĞRENCILERiN SAYISINDA DÜŞÜŞ

2022 LGS’de sekizinci sınıftan mezun olan 204 bin 509 öğrenci imtihana girmediği belirtilen raporun devamında şu açıklamayı yaptı:

*Tercih yapan öğrencilerin sayısındaki düşüş de bunun sağlaması olmuştur. Tercih periyodu sonunda, merkezi imtihana katılan 396.595 öğrenci tercih yapmış ve 188.875 (yüzde 18.31) öğrenci tercihleri doğrultusunda imtihanlı okullara yerleştirilmiştir.

*2020 yılında 571.704 (yüzde 38,84) öğrencinin yerleştirme için tercih yaptığı dikkate alındığında bu oranın 2022 yılında düştüğü görülmüştür.

*Resmi ortaokul mezunları Anadolu Lisesi ve Fen Lisesine yerleşen öğrencilerin yaklaşık yüzde 70’ini, Toplumsal Bilimler Lisesi ve Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesine yerleşen öğrencilerin ise yaklaşık yüzde 80’ini oluşturmaktadır.

*Anadolu İmam Hatip Lisesine yerleşen öğrencilerin yüzde 42,18’i resmi ortaokul mezunu, yüzde 52,59’u ise imam hatip ortaokulu mezunudur.

*Yani imam hatip ortaokulundan mezun olan çocukların yüzde 47,5’i bir imam hatip lisesinde eğitime devam etmek istememiştir.