EPDK’den Isparta’daki kesintiler için 15 milyon lira ceza

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin Isparta’da yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle 3,2 milyon lira idari para cezası ve kesintiden etkilenen abonelere toplamda 15,6 milyon lira meblağında tazminat ödenmesine karar verdi.

EPDK, Isparta’da yaşanan elektrik kesintilerine yönelik soruşturma sürecini tamamlanırken kurumun yaptığı açıklamaya nazaran, kelam konusu şirketin gerekli düzgünleştirme, yenileme ve kapasite artırımı yatırımlarını vaktinde yapmayarak bölgedeki elektrik dağıtım hizmetinin niteliğini ve kalitesini kabul edilemeyecek seviyede düşürdüğü tespit edildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, bu kapsamda, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye 1 milyon 618 bin 333 lira idari para cezası verildi. Bu cezaya ek olarak Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. merkezinde icra edilen kontroller esnasında şirket kayıtlarını kontrole hazır bulundurmaması ve gereksinim duyulan bilgi ve dokümanları vaktinde sunmamasıyla ilgili olarak da 1 milyon 618 bin 333 lira fiyatında idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Böylelikle toplam ceza 3 milyon 236 bin 666 liraya ulaştı.

27 BİN 850 ABONE ETKİLENMİŞ

Soruşturma kapsamında Isparta’daki tüm kesinti kayıtları ayrıntılı olarak incelendi ve şubatta 10 saat ve üzerinde gerçekleşen 19 uzun müddetli kesintiden 27 bin 850 abonenin etkilendiği tespit edildi.

Bu sebeple Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., kelam konusu uzun müddetli kesintilerden etkilenen mesken abonelerinin her birine 108 lira 96 kuruş, öteki abone kümelerine ise ilişki muahede gücüne bağlı olarak 1307 lira 52 kuruşa kadar olmak üzere toplam 15 milyon 583 bin 459 lira meblağında uzun müddetli kesinti tazminatı ödeyecek.

Dağıtım Faaliyeti Kalite Faktörü Uygulaması kapsamında öngörülen ödül-ceza sistemi çerçevesinde elektrik dağıtım şirketlerinin tedarik sürekliliği performansındaki güzelleşmeler ilgili şirketin kalite faktörü puanına ve nihayetinde tarifesine olumlu yansırken aksi bir durum ise olumsuz tesir ediyor.

Isparta’daki kesintiler de ilgili şirketin tedarik sürekliliği performansı üzerindeki olumsuz tesirleri hesaplanarak tarife düzeneği içerisindeki sistem işletim gelir tavanına yansıtılacak.

Açıklamada bahse ait tabirlerine yer verilen EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, Isparta’daki kesintiler konusunun yasal soruşturma süreci beklenmeden çabucak bir siyasi gerece dönüştürüldüğünü ve bunun hakikat bir yaklaşım olmadığını lisana getirdi.

EPDK’nin birinci günden itibaren süreci yakından takip ettiğini ve soruşturma sürecini sessizce yürüttüğünü belirten Yılmaz, şunları söyledi:

“Hep söylüyoruz tüketiciyi mağdur eden bunun bedelini öder. Burada da o denli oldu. EPDK, yasalar ve yönetmeliklerle hareket eden bir kurumdur. Siyasi değerlendirmelerin daima dışında kalmaya uğraş ediyoruz ve işimize bakıyoruz. Soruşturma sürecimizi de bu hassasiyetle ve titizlikle yürüttük. Savunmaları aldık. Gerekli incelemeleri ve değerlendirmeleri yaptık. Elbette bu yasal süreç biraz vakit alıyor. Soruşturma sonucu konseyimizin aldığı bu karar tüketicilerimize yönelik hizmet kalitesindeki düşüklük sebebi ile bir dağıtım şirketine verilmiş en büyük ceza. Umuyorum dalımız de gereken bildirisi alacaktır. Kurum olarak, tazminat ödeme süreçlerinin eksiksiz bir biçimde yürütülüp yürütülmediğini de yakından takip edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)