EŞİK: ‘Çağdışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz’

İZMİR- Eşitlik İçin Bayan Platformu (EŞİK), sanatkarlara ve özelde bayan sanatkarlara yönelik ayrımcılık, taciz ve baskılara ait yazılı açıklama yaptı, “Bu ülkede sanatkarların bilhassa de bayan sanatkarların mesleklerini diledikleri üzere icra etmelerine mani olmanıza müsaade vermeyeceğiz” dedi. Açıklamada sanatkarlara yönelik taciz ve akınların, bayanların eşit ve özgür yurttaşlar olarak yaşama hakkı başta olmak üzere istenilen müziği dinleme, diledikleri aktifliğe katılma hakkını elinden almayı hedeflediği söz edildi.

Müzik kelamlarını mazeret ederek Sezen Aksu’yu eleştiren zihniyetin, yakın vakitte kıyafetleri üzerinden kamuoyu önünde Hande Yener, Aleyna Tilki ve Gülşen’i de taciz ettiği belirtilen açıklamada, yalnızca bayan olduğu için Ece Seçkin’in Düzce’de vereceği konserin iptal edildiği lisana getirildi.

‘SANATÇILARA VE ÖZGÜRLÜKLERİNE SAHİP ÇIKIYORUZ’

Aynur Doğan’ın Derince ve Bursa konserlerinin iptali akabinde, artık de Melek Mosso’nun Isparta Gül Festivali’ndeki konser programından çıkarıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu bayan sanatkarlara yönelik taciz ve baskılara ek olarak, pek çok sanatkarın konserleri iptal edilmiş, Eskişehir’deki Anadolu Fest üzere etkinlikler valilik kararıyla büsbütün engellenmişti. Aktiflikleri düzenleyen belediyelere ‘halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan’ sanatkarların konser ve aktiflik programlarında yer almaması istikametinde taciz ve baskı uygulayan birtakım marjinal kümelerin tercihlerini bütün bir halka empoze etme eforuna alet olan kurum ve yetkililere sesleniyoruz; Sistematik bir hal alan bu çağdışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatkarların bilhassa de bayan sanatkarların mesleklerini diledikleri üzere icra etmelerine mani olmanıza müsaade vermeyeceğiz” denildi.

EŞİK olarak sanatkarlara ve sanatlarını icra etme özgürlüklerine sahip çıktıklarını vurgulayan platform, son olarak, “Eşitlik, özgürlük ve itimat içinde yaşama hakkımızı, çalışma hakkımızı, kıyafet ve seyahat özgürlüğümüzü savunuyoruz” diye belirtti. (DUVAR)