FARC önderi Gentil Duarte Venezuela’da öldürüldü

Kolombiya hükümeti, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) başkanı Gentil Duarte’nin Venezuela topraklarında çıkan bir çatışmada öldürüldüğünü açıkladı.

Kolombiya’da barış mutabakatı yaparak silah bırakan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) silah bırakmayı reddeden iki büyük kümesinden birinin önderi olan Gentil Duarte olarak bilinen Miguel Botache Santillano’nun öldürüldüğü bildirildi.

Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano yaptığı açıklamada, Duarte’nin Venezuela’nın Zulia eyaletinde uyuşturucu kaçakçıları ve terörist kümeler ortasında yaşanan çatışmada hayatını kaybettiğini tabir ederek, Duarte’nin mevt haberinin Kolombiya istihbarat üniteleri tarafından aktarıldığını açıkladı.

Kolombiya hükümeti 2016 yılında Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile barış imzalamış ve örgüt silah bırakmayı kabul etmişti. Lakin örgüt içinde birtakım muhalif kümeler muahedeye karşı çıkarak silahlı aksiyonlarına ve uyuşturucu kaçakçılığı üzere hatalar işlemeye devam etmişti.

FARC’ın muhalif başkanlarından olan ve Kolombiya hükümeti tarafından en çok arananlar listesinde yer alan Duarte ise geçen yıl Kolombiya güvenlik güçleri tarafından kedisini yakalamak için yapılan operasyonlar sonrasında Venezuela’ya kaçmıştı. Kolombiya hükümet, bu nedenle Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro’yu teröristlere kucak açmakla suçlamıştı.

Kolombiya’da Duarte hakkında cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı ve hata emelli organize örgüt kurmak üzere cürümlerden tutuklama buyruğu bulunuyordu.