Fazilet Can NBA’den Türkiye’ye döndü! Yeni ekibi…

Uzun yıllar vazife yaptığı Fenerbahçe Beko’dan 2021 yazında ayrılan ve NBA ekibi Utah Jazz’da başantrenör Quinn Snyder’ın yardımcısı olan Erdem Can, ING Basketbol Harika Ligi ekibi Türk Telekom’un başantrenörü oldu.

Türk Telekom’dan yapılan açıklamada; “Türk Telekom Basketbol Takımımız’ın yeni Başantrenörü Fazilet Can’la imzalar atıldı! Yeni dönemde, orijinal heyecanları ve muvaffakiyetleri birlikte yaşamak dileğiyle. Heyecanlı ve memnunuz. Ailemize beğenilen geldin Koç!” tabirleri kullanıldı.

UTAH JAZZ’DA QUINN SNYDER GÖNDERİLİNCE…

Erdem Can, Utah Jazz’da koç Quinn Snyder ile yolların ayrılmasının akabinde Türkiye’ye dönme kararı aldı. Fazilet Can’ın Türk Telekom’la yaptığı iki yıllık muahedenin birinci yıl sonunda NBA çıkış hakkı olduğu belirtildi.

İKİNCİ KERE BAŞANTRENÖR OLACAK

2008-2010 yılları ortasında Türk Telekom’da asistan olarak çalışan Fazilet Can, 2010-2012 yılları ortası Eskişehir’de başantrenörlük yapmış ve daha sonra Fenerbahçe Beko’da yardımcı antrenörlük misyonu yapmıştı.

“FENERBAHÇE’YE KIRGIN DEĞİLİM”

Obradovic’in akabinde Kokoskov’un yardımcılığını yapan ve dönem sonu NBA’e giden Fazilet Can, ayrılığın akabinde Süleyman Arat’a özel açıklamalar yapmıştı.

Fenerbahçe’de Simone Pianigiani, Ertuğrul Erdoğan, Zeljko Obradovic ve İgor Kokoskov’un yardımcılığını yaptım. Obradovic dünya basketbolunda çok değerli bir figür, NBA’de bile çok yakından izlenir. Mentörlük, liderlik ve oyun taktiği konusunda bana yaptığı katkılar yadsınamaz. Utah Jazz beni 6 yıl üst üste NBA Yaz Ligi’ne davet etti. Bu süreçte grubun yöneticileriyle ilgilerimiz gelişmişti. Utah Jazz’dan teklif gelince Obradovic’i arayıp fikrini sordum. Gitmemin benim için daha güzel olacağını söyledi. Kokoskov ayrıldıktan sonra bana daima Sertaç Komsuoğlu ve Maurizio Gherardini tarafından başantrenör adaylarından biri olduğum söylendi lakin bu hiçbir vakit teklif boyutuna gelmedi.

Hedefime öbür bir yoldan gideceğim

“Bu kadar yıl çalıştım, kendimi başantrenörlük yapma konusunda hazır hissediyordum fakat bunun takdirini yapacak kişi ben değilim ki. “Ama burası çok büyük bir kulüp, biz bu riski alamayız” da diyebilirler lakin Utah Jazz bana bu itimadı gösterdi. Bazen daha güçlü dönebilmek, daha âlâ şeyler yapabilmek için gitmeyi de bilmek gerekiyor. Fenerbahçe’de teklif yapılmaması bende bir kırgınlık yaratmadı. Zira hayatta denetim edemediğimiz şeyler var. Fenerbahçe de o takdiri bulamadık. Fakat ilerde bulacağımız vakitler olur tahminen. Olaylara duygusal bakmıyorum, kalbimden geçen hislere de bakmıyorum zira realiteler var. Lakin ana hedef maksada gitmektir, yol uzar, bazen yokuş olur ancak amacınız belirliyse oraya hakikat gidersiniz. Ben de diğer bir yoldan gideceğim”