Foça’da bir günde 5 bin fiyatsız kitap dağıtıldı

Foça Demokrasi Meydanı’nda bugün düzenlenen Foça Kitap Şenliği’nde açılan stantlardaki 5 bin kitap fiyatsız olarak yurttaşlara verildi. Şenlikte Foça’da yaşayan müellifler da okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

“10 YILDA 50 BİN KİTAP DAĞITTIK”

Foça Kitap Kulübü’nün 86 yaşındaki Kurucusu ve Lideri Ayla Karatekin 10 yıldır düzenledikleri şenliklerle yaklaşık 50 bin kitabı yurttaşlara ulaştırdıklarını söyledi.

Karatekin şöyle konuştu:

“Emekli öğretmenim. 30 sene önce Foça’ya yerleşmeye karar verince bu kadar hoş bir beldede yaşamanın bir bedeli olması lazım diye düşündüm. Vakitle burada bir kitap kulübünün olmadığını öğrenince evvel bir kitap kulübü kurduk. 17 sene önce. Topladığımız paralarla kitap alıyoruz, okuyoruz, sonra bir köşeye koyuyoruz. Daha sonra bütün Türkiye çapında bir davet yaparak, ‘Tozlu raflarınızdaki kitapları bize yollayın’ dedim. Bu çağrım bir karşılık aldı. Bir çok kitap geldi. Bu biriken kitapları halka fiyatsız dağıtalım dedik. 10 yıldır bu işi yapıyoruz. Çok ses getiriyor. Toplam 50 bine kadar dağıttık.”

KİTAP DOLAPLARI OLUŞTURULDU

Kent içinde iki farklı yerde sokak kitap dolabı oluşturduklarını belirten Karatekin, “Vatandaşlar buradaki kitapları alıp okuduktan sonra isterlerse iade ediyor. Ya da kendi kitaplarından dolaba destek yapabiliyor” diye konuştu.

Kitap şenliğine katılan yurttaşlar da tertibi düzenleyenlere teşekkür etti. Şeyda Işık Kurt kitap aldıkları için çok memnun olduğunu belirtirken, Mert Aral ise “Ben birtakım İngilizce kitapları piyasada bulmakta zorlanıyordum. Lakin burada buldum. Çok hoşuma gitti” dedi.

“KİTAP OKUMAK CAHİLLİĞİMİZE ZİYAN VERİR”

Foça’ya gezmeye geldiğini belirten Mustafa Coşkun ise “Kitap okumanın cahilliğimize ziyan vereceğini düşünenlerdenim. Herkesi kitap okumaya bekliyoruz. Kitap okumanın hoş olduğunu düşünüyorum ve okuyun diyorum” dedi.