Hyundai Ioniq 5 satışları ortalamanın altında kaldı

Hyundai Motor Kümesi’nin (HMG) büsbütün elektrikli sürdürülebilir mobilite modeli IONIQ 5, yakında ülkemizde satışa sunulacak.

Hyundai Motor Grubu’nun yeni platformu Electric-Global Modular Platform E-GMP’yi kullanan model, tasarımı ve özellikleriyle dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor.

ABD satışları ortalamanın altında

Hyundai, büsbütün elektrikli Ioniq 5 modelinin geçen ay 1516 adet sattığını ve aylık ortalama 2100 adet satan Ioniq 5 modelinin, ortalama satış sayılarının altında kaldığını ve hayal kırıklığını yarattığını bildirdi.

Hyundai’nin elektrikli modeli Ioniq 5’in ortalama satış sayılarının altında kalmasının nedeninin tedarik zincirinde oluşan sıkıntılar olduğu belirtiliyor.

Genel olarak baktığımızda ise Amerika’da ağustos ayında satılan bütün Hyundai modellerinin yaklaşık yüzde 2.4’ünü Ioniq 5 modeli oluşturuyor.

Bu yıl, şimdiye kadar olan periyotta ise Hyundai Ioniq 5 satışları 17 bin adeti aşmış durumda.

Hyundai Ioniq 5 neler sunuyor

İlk tanıtıldığında 58 kWsa ve 72.6 kWsa batarya seçeneklerine sahip olan Hyundai Ioniq 5, 6 ay evvel güncellendi ve batarya kapasitesi 77,4 kWsa’e çıkarıldı.

Bu noktada Ioniq 5’in versiyona nazaran 507 kilometreye kadar sürüş menziline sahip olduğu belirtiliyor. Ultra süratli şarj takviyesine sahip olan aracın bataryası 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 doluma ulaşıyor.

Bu yıl dünyada yılın arabası seçilen Ioniq 5’in ülkemize hangi seçeneklerle geleceği şimdi muhakkak değil.

Ancak tıpkı platformu paylaşan ve misal özelliklere sahip Kia EV6’nın 2 milyon TL’nin üzerinde fiyat etiketine sahip olduğunu belirtelim.