İmamoğlu’ndan 25 bin metrekarelik ‘meydan’ muştusu

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Maltepe’de hayatı değiştirecek meydan düzenlemesi inşaatında incelemelerde bulundu. Çalışmaların 2023 yılında biteceği muştusunu veren İmamoğlu, “Toplam uzunluğu 1 kilometre olan bu çizgimiz, bittikten sonra trafiğe akışkan hale getirecek. Üstünde de yaklaşık 25 bin metrekarelik inanılmaz bir kullanım alanı ortaya çıkacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Bağdat Caddesi altgeçit inşaatını da bünyesinde barındıran “Maltepe Meydan Düzenlemesi” şantiyesinde incelemelerde bulundu. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay ve Fen İşleri Daire Lideri Recep Korkut’tan çalışmalarla ilgili bilgi alan İmamoğlu, Altayçeşme Mahallesi Atatürk Caddesi boyunca incelemelerini sürdürdü.

Kendisine yol uzunluğu ağır ilgi gösteren vatandaşlardan gelen fotoğraf çekilme taleplerini geri çevirmeyen İmamoğlu, inceleme gezisiyle ilgili değerlendirmelerini de şantiye alanında yaptı. Misyona geldikten sonra, Maltepe Belediye Lideri Ali Kılıç ile yaptıkları görüşmelerden sonra, bölgenin birinci sıra sorunu olarak, Bağdat Caddesi üzerinde ‘minibüs yolu’ olarak bilinen hatta yaşanan trafik yoğunluğunu el aldıklarını vurguladı.

“SORUNUN 35 YILLIK ŞAHİDİYİM”

Kendisinin de bu sorunun 35 yıllık şahidi olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bu kanaatle, önemli bir altyapı ve proje çalışması yürüttük. Ve alışılmış ki burada bir iş takvimine muhtaçlığımız vardı. Bu iş takvimi değerliydi. Zira, gördüğünüz üzere caddenin hem sağında hem solunda kıymetli yapılar var, iş yerleri var. Binaların aşikâr bir hayat hudutları var. Ya da yapılaşmayla ilgili mevzular var. Hepsini elden geçirdik. Sıkı, titiz ve tıpkı vakitte da süratli bir çalışmayı başlattık. Şu anda bulunduğumuz Maltepe’nin Merkez Camii önü olsun ve çabucak üstünde yayalaştırılmış caddemiz olsun, devamındaki kıyıyla olan giriş çıkış noktaları olsun, önemli” dedi.

“25 BİN METREKARELİK OLAĞANÜSTÜ BİR KULLANIM ALANI ORTAYA ÇIKACAK”

“Toplam uzunluğu 1 kilometre olan bu çizgimiz, bittikten sonra trafiğe akışkan hale getirecek” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Üstünde de yaklaşık 25 bin metrekarelik harikulâde bir kullanım alanı ortaya çıkacak. Bu bir meydan. Hem burada bulunan cami ve önündeki alanın hoş bir biçimde kullanılması hem uzunluklu boyunca esnaf için, bu sınır için ve bu bölge için inanılmaz bir alışveriş noktası, tıpkı vakitte buluşma noktası, tıpkı vakitte insanların birbiriyle toplumsallaşma noktası haline gelecek. Süratlice çalışmanın bitmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Yüklenici firmamız, çalışan işçi dostlarımız ve grubumuz, burada gecesini gündüzüne katarak en süratli burayı ne vakit bitirebilirizin uğraşı içerisinde. 2023 yılında, tahminen de İstanbul’da bittiğinde en keyifli olacağım işlerden birisi de burası. Umut ediyorum süratli bir biçimde Maltepeli hemşehrilerimle birlikte buranın keyfini çıkaracağımız günleri yakalarız diye düşünüyorum. Emeği geçen herkese muvaffakiyetler diliyorum.”

MALTEPE’NİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Bağdat Caddesi’nin Maltepe merkez bölgesinde yapılacak olan altgeçit çalışmasıyla araç trafiği, Plaj Yolu Sokak ile İkinci İlkokul Caddesi ortasında yeraltına alınacak. Bu sayede 1 kilometre uzunluğundaki hatta kesintisiz bir ulaşım sağlanacak. Maltepe, devam eden meydan düzenlemesi ile 25.000 metrekarelik yayalaştırılmış bir alana kavuşacak. Altgeçit çalışmaları yürütülürken, bölgenin altyapısı da yenileniyor. Bu sayede bölgede yaşanacak muhtemel su baskınlarının da önüne geçilmiş olacak.