İngiltere’de hayat pahalılığı nedeniyle okul öğünlerinden et yemekleri çıkarıldı

BBC

Fiyatlardaki tırmanış nedeniyle kimi okullarda ucuz ithal et eserleri tercih edilmeye başlanırken, öğünlerdeki zerzevat ve meyvelerde de değişikliğe gidiliyor.

İngiltere ve Galler Bölgesi’nde okullara yemek tedarik eden firmaların derneği Laca, BBC’ye yaptığı açıklamada okul öğünlerinin kalitesinin düşmeye başladığını ve bunun çocukların kâfi beslenmesi açısından bir tehdit oluşturduğunu söylüyor.

İngiltere’de hükümet erken yaşlardaki çocukların ücretsiz öğünlerden faydalanmaya devam edebilmeleri için besin tedarik eden firmalara teşvik oranını arttırmıştı.

Ancak önlemlerin kâfi olmadığı görülüyor.

BBC

Öğünlerde tavuk eti de sonlandırılırken, daha ucuz bir seçenek olan hindi eti tercih edilmeye başlandığı belirtiliyor.

İngiltere’de eğitim yaşındaki çocukların yarısından fazlasının parasız öğün hakkı bulunuyor. Öğretmenler, birçok çocuk için bunun gün içinde besin gereksinimlerini karşılayacak tek öğün olduğunu söylüyor.

Gübre ve yakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle patates fiyatlarında bile artış görülürken makarna, sıvı yağ, donmuş sebzeler ve balık üzere besinlerde önemli zahmetler yaşanıyor.

Son birkaç gün zarfında kıyma fiyatlarının yüzde 11 oranında arttığı tabir ediliyor.

BBC

Gıda fiyatlarındaki artışta koronavirüs salgını, Ukrayna savaşı ve yakıt fiyatlarındaki yükselişin tesirli olduğu belirtiliyor.

Çocuk yoksulluğuyla gayret eden dernekler ve okullara yemek tedarik eden firmalar, besin maliyetlerinin hükümet teşviklerine kıyasla çok süratle arttığını, birçok ailenin çocuklarına sıcak yemek yedirme imkânı bulamadığını belirtiyor.

İngiltere’de ücretsiz okul öğünlerinden faydalanan çocuk sayısı Ocak 2021’de 160 bin iken, bu yıl 1,9 milyona çıkmış durumda.

Hükümet, parasız okul öğünlerine erişimi geçmişteki birçok hükümete kıyasla çok daha yaygın hale getirdiğini söylüyor.

Hükümet, artan besin fiyatlarıyla çaba hedefiyle en hassas durumdaki vatandaşlara dayanak için açıklanan 37 milyar sterlinlik yardım paketi üzere çalışmalarını da sürdüreceğini belirtiyor.