İspanya büyükelçisi Fransa’ya atandı

Cezayir, İspanya ile yaşanan kriz sonrası Madrid’den çektiği büyükelçi Said Musa’yı Fransa’ya büyükelçi olarak görevlendirdi.

Cezayir resmi ajansı APS’nin haberine nazaran, görevlendirmeye ait Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Fransa hükümeti, Sayın Said Musa’nın Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin Paris’e inanılmaz ve tam yetkili büyükelçisi olarak atanmasına onay verdi.” tabirleri kullanıldı.

Fransa’da çeşitli makamlarda ülkesinin diplomatik misyon temsilciliğini yapan Musa, 2021’de Cezayir’in İspanya büyükelçiliğine atanmıştı.

Büyükelçi Musa, mart ayında İspanya hükümeti ile Cezayir ortasında Batı Sahra sorunu nedeniyle yaşanan kriz sonrası istişare için Cezayir’e çekilmişti.

Cezayir’in Paris’teki büyükelçisinin pozisyonu, Fransa’da yaklaşık 5 milyon Cezayirli göçmenin varlığı, iki ülke ortasındaki alakaların hassasiyeti ve tarihi art planı göz önüne alındığında, Cezayir Dışişleri Bakanlığı için en değerli diplomatik konum olarak kabul ediliyor.

KRİZ YARATMIŞTI

İspanya’nın Batı Sahra konusundaki tavrını değiştirmesi Cezayir ile bağlarında tansiyona neden olmuştu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Fas Hükümdarı 6. Muhammed’e gönderdiği mektupta, Batı Sahra probleminde Fas’ın ortaya attığı özerklik planını desteklediğini açıklamış, akabinde 7 Nisan’da Rabat’a giderek ikili alakaların olağanlaştırma sürecine girmesini sağlayan ikili mutabakatlara imza atmıştı.

Bu gelişmelerin akabinde Cezayir, Madrid’deki büyükelçisini istişare için merkeze çekmişti.

İspanya Başbakanı Sanchez, 8 Haziran’da Mecliste yaptığı konuşmada, İspanya’nın Fas ile bağları olağanlaştırmak için Batı Sahra siyasetinde yaptığı değişikliği savunarak, Fas’ın Batı Sahra için önerdiği planın “ciddi, inanılır ve gerçekçi temellere dayandığını, başka yandan İspanya’nın bu bölge halkının davasından vazgeçmediğini” söylemişti.

Sanchez’in konuşmasından birkaç saat sonra Cezayir Cumhurbaşkanlığı, “İspanya Krallığı ile dostluk, güzel komşuluk ve iş birliği mutabakatının acilen askıya alındığını” duyurmuş, akabinde Maliye Bakanlığı da İspanya ile dış ticaretini dondurduğunu açıklamıştı.

BATI SAHRA SORUNU

Sakiyetu’l Hamra ve Vadi ez-Zeheb isimli iki ana bölgeden oluşan ve Fas’ın fiili egemenliği altında bulunan Batı Sahra bölgesi uzun yıllardır, Fas-Cezayir-İspanya üçgeninde çözülemeyen meseleye dönüşmüşken, kendisini Batı Sahra’nın “kurtuluş” hareketi olarak tanıtan Polisario Cephesi de Batı Sahra sorunu çerçevesinde şekillenen üçgenin merkezinde yer alan ayrılıkçı hareket olarak öne çıkıyor.

Fas, Polisario Cephesi tarafından 1976’da bağımsızlığı ilan edilen eski bir İspanyol sömürgesi olan Batı Sahra meselesinin tahlili için 2007’de “genişletilmiş özerkliği” önerirken, Cezayir tarafından desteklenen Polisario ise bu bölgenin mukadderatının tayini için referanduma gidilmesi talebinde bulunuyor. (AA)