İspanya’da bayanlar için ayda 3 günlük regl müsaadesi

İspanyol hükümeti, şiddetli adet sancısı çeken personeller için ayda üç gün müsaade sunan bir yasa tasarısını yakın vakitte onaylayacağını duyurdu.

Üreme sıhhatiyle ilgili bir dizi teklifin kesimi olan tasarı, birinci olarak İspanyol radyo istasyonu Cadena SER tarafından bildirildi. Yasa tasarısı kapsamındaki öbür teklifler ortasında 16 ve 17 yaşındaki kızların ebeveynlerinden müsaade almadan kürtaj yaptırabilmeleri de yer alıyor. Ayrıyeten yasa, eğitim kurumlarının gerektiğinde bayan hijyen eserleri sağlamasını da içeriyor.

Bu kapsamda hapishanedekilerin yanı sıra “menstrüel yoksulluk” yaşama mümkünlüğü daha yüksek olan bayanlara da ped ve tampon üzere bayan hijyen eserlerine erişim hakkı verilecek. Tasarı ayrıyeten bu eserler için satış vergisini de kaldıracak.

İSPANYA BİRİNCİ BATILI ÜLKE OLACAK

Bununla birlikte, yasa tasarısının İspanyol hükümeti tarafından kısa bir müddet içinde onaylanması bekleniyor. Böylece İspanya birebir vakitte regl müsaadesi sunan birinci Batılı ülke olacak. Japonya, Güney Kore ve Zambiya, halihazırda bayanlara regl müsaadesi sunan birkaç ülke ortasında yer alıyor.

Öte yandan, Hollanda’da 2019’da yayınlanan yaklaşık 43 bin bayan üzerinde yapılan bir araştırma, yüzde 85’inin dismenore olarak da bilinen bir durum olan ağrılı periyotlar yaşadığını buldu.

İspanya’nın eşitlik ve toplumsal cinsiyete karşı şiddete karşı dışişleri bakanı Angela Rodriguez, Mart ayında mevzuat planlarını tartışırken, İspanyol El Periodico’ya, şiddetli adet ağrısı sorunu “tıbbi olarak çözülemediğinden, bunun çok mantıklı olduğuna inanıyoruz” dedi.