İsrail Başbakanı Bennett: İsrail’in geleceği tehlikede

Bennett, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bir kurtarma hükümeti kurma sorumluluğunu üstlenmem sıkıntı bir seçimdi, fakat ülkenin geleceği tehlikede ve halkımızın birliğini korumak için gayret etmeliyiz. Öteki bir devletimiz yok.” tabirlerini kullandı.

Mevcut hükümetin Kovid-19, işsizlik ve şiddet de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda başarılı olduğunu tez eden Bennett, hükümetinin geçen yıl ekonomiyi yüzde 8 büyüttüğünü ve Arap toplumundaki cinayetlerin sayısının yüzde 30 azaldığını kaydetti.

İsrail’de koalisyon ortağı Meretz Partisinin Filistinli bayan milletvekili Gayda Rinavi Zuabi, 19 Mayıs’ta, “Mescid-i Aksa’daki şiddet, Filistinli gazeteci Tatlı Ebu Akile’nin cenazesindeki görünümler ve hükümetin sağ politikalarını” münasebet göstererek koalisyondan takviyesini çektiğini açıklamıştı.

Yedioth Ahranot gazetesinin haberine nazaran, eski Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud, Filistin asıllı Gayda Rinavi Zuabi’nin koalisyondan ayrıldığını açıklamasının akabinde Meclisin feshedilmesi teklifini 25 Mayıs’ta parlamentoya getirmeye hazırlanıyor.

Bu türlü bir teklif gelirse parlamentoda birinci oylamanın tıpkı gün yapılması bekleniyor. Meclisin feshedilmesi için ayrıyeten üç oylama daha yapılması gerekiyor.

– İKTİDAR, MECLİSTE MUHALEFETİN ALTINA DÜŞTÜ

Zuabi’nin koalisyon hükümetinden takviyesini çekmesiyle İsrail’de iktidarın milletvekili sayısı muhalefetin altına düşmüştü.

İsrail basını, son gelişmenin akabinde hükümetin düşmesi ve ülkenin 40 ayda beşinci kez seçime gitmesi riskinin arttığını yazmıştı.

İsrail’de koalisyon hükümeti 8 partinin bir ortaya gelmesiyle 61 milletvekilinin güvenoyuyla Haziran 2021’de kurulmuştu.

Başbakanı Naftali Benett’in liderlik ettiği sağdaki Yamina Partisinden milletvekili Idit Silman, geçen ay “yeterince sağ siyaset izlemediği” gerekçesiyle koalisyondan ayrıldığını açıklamıştı.

Likud Partisi geçen haftalarda da Başbakan Naftali Bennett liderliğindeki hükümet için gensoru teklifini Meclise getirmişti. Fakat İsrail vatandaşı Filistinlilerin çoğunlukta olduğu Ortak Liste Partisi (6 milletvekili) Netanyahu’nun tekrar başbakan olmaya çalışabileceği gerekçesiyle gensoru aleyhinde oy kullanmıştı. Ortak Liste, Meclisin feshineyse “evet” oyu kullanacağını açıklamıştı.

Parlamentoda 9 Mayıs’taki hükümetin düşürülmesi planı, 52 evet oya karşılık 61 oyla reddedilmişti.

KAYNAK: AA