Kabe’de Kraliçe 2. Elizabeth için umre yapan Yemenli gözaltına alındı

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığına bağlı Genel Güvenlik Müdürlüğünün Twitter hesabından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Kabe’de ihram giymiş bir Yemenli, umre yönetmeliğine ve İslam’ın prensiplerine ters sözlerin yazılı olduğu bir pankart açtı.

Söz konusu Yemenli, Mescid-i Haram’daki güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak savcılığa sevk edildi. Hususa ait detay verilmedi.

Mekke bölgesi Buyrukluğunun Twitter hesabından ise Yemenlinin pankart açtığı anlara ait imaj paylaşıldı lakin pankartta yazılanlar net bir formda gösterilmedi.

Öte yandan, toplumsal medyaya yansıyan manzaralarda, pankartın üzerinde, İngilizce ve Arapça olarak “2. Elizabeth’in ruhu için umre… Allah, onu cennetinde salih kullarının yanına kabul etsin” sözlerinin yazılı olduğu görüldü.

Suudi Arabistan idaresi, hac ve umre ibadetlerinin yapılması sırasında rastgele bir pankart açılmasını ya da slogan atılmasını yasaklıyor.

Yemenlinin kelam konusu davranışı toplumsal medyada tenkit konusu olurken, Mısır’daki Ezher Kurumu alimlerinden Eşref en-Neccar hususa ait yaptığı açıklamada, umre ibadetinin Müslümanlara has bir ibadet olduğunu, Kraliçe’ye vacip olmadığını söz etmişti.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 8 Eylül Perşembe günü yaz tatilini geçirdiği İskoçya’nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetmişti.