Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Recep Tayyip Erdoğan’a ‘açlık’ reaksiyonu

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Liderleri Çalıştayı’na katılmak üzere kentte bulunan Kılıçdaroğlu, Vilayet Lideri Seracettin Bedirhanoğlu ile Bostaniçi Mahallesi’nde Mehmet ve Hangül Talay çiftinin yaşadığı konutu ziyaret etti.

Aile bireyleri ile bir mühlet sohbet eden Kılıçdaroğlu, ziyaretinin akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ailenin besin ve elektrik sorunu bulunduğunu ve bunların aşılması gerektiğini söyledi.

Meskende anne ve çocuklarıyla görüştüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, “Baba bir inşaatta çalıştığı için gelemediğini söz etti. Ailenin durumu malum, büyük ıstıraplar var. Aslında bu mahallede yaşayanların büyük külfetleri var. Muhtar yardımcı olacak. Bu badireleri kısmen de olsa giderebilirsek memnun olacağım. Vilayet Başkan’ımız da gerekli çalışmayı yapacak ve bana bildirecek. İç açıcı bir tablo değil. Gönül ister ki her meskende huzur olsun. Annenin sıhhat durumu güzel değil ve çocuklara düzgün bakamıyor. Besin ve elektrik sorunu var. Hasebiyle bunların aşılması lazım” dedi.

21. yüzyıl Türkiye’sinde bu türlü bir tabloyu hiç kimsenin kabul etmemesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam yaptığı bir konuşma sırasında, “Şimdi birileri çıkıp ‘aç kaldık’ diyor. Ya vicdansızlık yapma, ne aç kaldın. Aç kalan falan yok!” kelamlarına cevap verdi. 

“Saray’da açlık yok, bunu biliyorum” diyen Kılıçdaroğlu, şu sözleri kullandı: 

“Bu memlekette açlık yok diyenler gelip görsünler. Saray’da açlık yok, bunu biliyorum. Saray’da herkesin bir eli yağda, bir eli balda. Sen Türkiye’nin gerçeğiyle karşılaşmak istiyorsan evvel gel bu beşerlerle otur bakayım. Bu konutlara bir gir, bu beşerlerle bir konuş bakayım. Çocukları kucağına al bakayım. Çocukların kederi nedir bir dinle bakayım. Oturuyorsun, hayattan kopmuşsun, gerçeklikten kopmuşsun. Söylediklerimiz onun için ağır geliyor ve içine sindiremiyor. Her türlü hakareti yapıyor. Ne yaparsa yapsın Türkiye’nin gerçeği bu. Bu gerçeği bütün dünyanın ve Türkiye’nin görmesini, bilmesini isterim. Yaşanan bu dram yalnızca Van’a mahsus değil. Tıpkı dram İstanbul’da, Hakkari’de, Bitlis’te, Mardin’de İzmir’de de var. Bu tıp dramlar her yerde var. Hasebiyle toplumsal devletin güçlü olarak ortaya çıkması lazım ve bu dramları sonlandırması lazım. İnşallah bunların tamamı çözülecek”