Kiralık araçta uyuşturucu ile yakalanan uzman çavuş: ‘Asker olduğum için beni kullandı’

Erzurum’da, kiraladığı araçta 10 kilo 50 gram uyuşturucu ile yakalanan uzman çavuş ile araçta bulunan kişi hakkında “Uyuşturucu yahut uyarıcı unsur ticareti yapmak yahut sağlamak” kabahatinden 10 yıldan az olmamak üzere mahpus ile isimli para cezası talep edildi.

İl Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, 13 Şubat’ta Erzurum-Erzincan kara yolundaki bir uygulama noktasında durdurulan araçta 10 kilo 50 gram esrar ile yakalanan tutuklu sanıklar uzman çavuş Mesut A. ve Dilara D. hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

ESRAR ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, denetim maksatlı durdurulan araçta, sanıkların huzursuz hareketlerde ve çelişkili beyanlarda bulunmaları üzerine hata ögesi bulunabileceği kıymetlendirilerek takımlarca narkotik dedektör köpeği “Eris” ile araçta arama yapıldığı ve bagajda bulunan valiz ve çanta içerisinde 10 modül halinde 10 kilo 50 gram esrar ele geçirildiği belirtildi.

İddianamede, tabirine yer verilen sanık Mesut A, aracı Karadeniz ve Doğu Anadolu çeşidi yapmak maksadıyla İstanbul’dan kiraladığını belirtti.

Birlikte yola çıktığı Dilara D’yi 7-8 aydır tanıdığını ve onun sevgilisi B.A’yı görmek için evvel Van’a gittiklerini anlatan Mesut A, “11 Şubat’ta akşam B.A. ile buluştuk, yemek yedik ve sohbet ettik. Dilara D. ile B.A. ayrıldı, üzerimde yeteri kadar nakit olmadığı için araçta yattım.” tabirlerini kullandı.

“ASKER OLDUĞUMU BİLDİĞİ İÇİN BENİ KULLANDI”

Mesut A, B.A’nın Başkale ilçesine hem gezmek hem de akrabalarını görmek için kendisine “gidelim” dediğini belirterek, şu savunmayı yaptı:

“Dilara D. ile ben, B.A. ise farklı bir araçla ilçeye gittik. B.A’nın kullandığı aracı İstanbul’dan ben kiralamıştım. Telefonun çekmediği bir köye götürdü. Köyde kendisini kaybettik, geri dönmeye karar verdik. Telefonun çektiği anda arayıp beklememiz gerektiğini söyledi. Van’a birlikte döndük. Trabzon’a gitmek üzere hazırlanırken sırt çantası ve poşetle geldi. Çantada kıyafetlerini göstererek aracıma atabileceğini sordu. Kendisine güvendiğim ve aklıma makûs bir şey gelmediği için kabul ettim. Aracına neden koymadığını düşünmedim, tanıyor ve güveniyordum. Yola çıktıktan sonra Dilara D’yi arayarak polis tarafından alındığını söyledi, sonrasında kendisine ulaşamadık. Biz de Trabzon’a gitmekten vazgeçip İstanbul’a hakikat yola devam ettik. Erzurum’da, B.A’ya ilişkin sırt çantası ve valizimin içerisindeki poşetten uyuşturucu çıktığını öğrendim. Bunlardan katiyen haberim yoktu. Asker olduğumu bildiği için uygulamalarda durdurulmam diye bu işe kalkıştığını düşünüyorum. B.A. bilgim dışında beni kullanmıştır.”

Sanık Dilara D. ise tabirinde, Mesut A’yı 4 aydır tanıdığını ve onun aracılığıyla B.A. ile tanışıp sevgili olduklarını söz etti.

Gezmek ve sevgilisini görmek için Van’a gittiklerini anlatan Dilara D, “Van’da merkez haricinde bir yere gitmedik. Van’dan ayrılırken Mesut A. ile bir yerde yemek yedik. Mesut A. dışarıda telefonla görüştükten sonra B.A. ile geldi. Bir mühlet sonra İstanbul’a gitmek üzere Mesut A. ile hareket ettik. Hedefimiz Van’a gidip İstanbul’a dönmekti, diğer bir yere gitme planımız yoktu. Araçtaki büyük valiz ve sırt çantasından bilgim yoktu. Van’dan gelirken Mesut A. bu çantayı bagaja koydu. Seyahate Mesut A’ya güvenerek çıktım, jandarma olduğu için güveniyordum. Uyuşturucudan haberim yoktur, kime ilişkin olduğunu bilmiyorum” halinde kendini savundu.

Sanıkların kullandıkları telefon çizgilerine ait düzenlenen HTS raporlarına yer verilen iddianamede, Mesut A. ve Dilara D. ile B.A’nın kendi ortalarında irtibat ve ortak baz bilgilerinin bulunduğu, Mesut ile Dilara’nın İstanbul’dan çıkarak 11 Şubat’ta Van’a geldikleri, 12 Şubat’ta 16.25 ila 22.10 ortasında Van’ın Gürpınar tarafında oldukları, baz bilgileri incelendiğinde Mesut’un Başkale ilçesine gittiği, Dilara’nın ise merkezden ayrılmadıkları tarafındaki sözlerine karşın üç şahsın da Gürpınar’a birlikte gidip geri döndüklerinin tespit edildiği anlatıldı.

“VAN’A GELİŞ MAKSATLARI, UYUŞTURUCU UNSUR NAKLETMEK”

Tüm belge kapsamında elde edilen kanıtlarla ilgili iddianamede şunlar kaydedildi:

İddianamede, sanıklar Mesut A. ve Dilara D. hakkında “Uyuşturucu yahut uyarıcı unsur ticareti yapmak yahut sağlamak” cürmünden 10 yıldan az olmamak üzere mahpus ile 20 bin güne kadar isimli para cezası talep ediliyor.

Yakalama kararı çıkarılan B.A’nın evrakı ise ayrıldı.