Libya Başbakanı Dibeybe’den iktidarın bölünmesi hareketlerine reaksiyon

Bakanlar Heyetinden yapılan açıklamaya nazaran, Dibeybe başşehir Trablus’ta düzenlenen Bakanlar Heyeti toplantısında, ülkedeki siyasi organların yıkılması davetiyle düzenlenen şovlara ait değerlendirmede bulundu.

“İktidarı, şahıslar, partiler ya da oluşumlar ortasında bölmeye yönelik tüm hareketleri reddediyoruz.” diyen Dibeybe, idarede 8-10 sene kalanlar başta olmak üzere “herhangi bir kesim için uzatmaya hayır” sloganını benimsediklerini söz etti.

Dibeybe, birtakım bölümlerin, Libya’daki karar sistemini monopollerine almak istediğini belirtti.

Hükümetin muhakkak bir müddette iktidarı devraldığını söyleyen Dibeybe, lakin hükümetin kaos, petrol alanlarının ve limanların kapatılması ve bütçenin onaylanamaması üzere pek çok mahzurla karşılaştığını aktardı.

 “TEK TAHLİL SEÇİMLERİN YAPILMASI”

Dibeybe, “Ülkedeki tek tahlil, seçimlerin yapılması.” diye konuştu.

Yasanın açık olduğuna ve rastgele bir şey gerektirmediğine dikkati çeken Dibeybe, “Kanunlar yürürlükte ve Libya halkının yürütme ve devlet başkanlığı makamını seçmesi için seçimler yapıyoruz.” tabirini kullandı.

Dibeybe, lakin idarenin tek bir taraf, siyasi bir kesim, bir parti, bir güç ya da bir kentten sağlanamayacağını kaydetti.

Ne kendileri ne de diğer bir taraf için “uzatma olmamalı” diyen tarafın birinci kendileri olduğunu belirten Dibeybe, ayrıyeten Libya halkından kendilerini söz etmeleri için dışarı çıkmalarını isteyenin de birinci kendileri olduğunu ve bunun da gerçekleştiğini kaydetti.

Dibeybe, vatandaşları korkutarak, ateş açarak, binaları yakarak yahut kurumlara saldırarak kurumların ve kentlerin gergin bir atmosfere sokulması için muhakkak kümeler tarafından düzenlenen şovların istismar edilmemesi davetinde bulundu.

Dibeybe, Twitter hesabından 2 Temmuz’da yaptığı paylaşımda, “Ülkenin tamamında yapılan şovları destekliyorum. Hükümet başta olmak üzere ülkedeki bütün oluşumların gitmesi gerekiyor. Lakin bu yalnızca seçimler yoluyla gerçekleşebilir. Libya halkı, seçimlerin yapılması ile hükümetin bütçesini engelleyen ve halkın geçim ezasını daha da artıran petrol alanlarını kapatanların kim olduğunu biliyor.” sözlerini kullanmıştı.

LİBYA’DA PROTESTOLAR

Libyalı protestocular, 1 Temmuz’da başşehir Trablus, Tobruk, Sirte ve Derne kentlerinin yanı sıra sıkı güvenlik tedbirlerinin alındığı ülkenin doğusundaki Bingazi kentinde hareketlere başladı.

Bingazi’de kentin birtakım caddelerinde bulunan küçük dükkanlar ve araç lastikleri ateşe verildi. Tobruk’taki Temsilciler Meclisi binasını basan aksiyoncular, binanın girişini yaktı.

Eylemciler elektrik kesintilerinin bir an evvel tahlile kavuşturulması, petrol eserlerine yapılan devlet takviyesinin kaldırılması tarafındaki kararın iptal edilmesi ve ekmek fiyatlarının düşürülmesi üzere taleplerin yanı sıra yasama ve yürütme kurumlarının lağvedilmesi, ülkede harika halin ilanı ve seçimlerin bir an evvel yapılması üzere isteklerde bulunuyor.

Sosyal medya üzerinden organize olan bir küme, “Gençlik Devrimi” sloganıyla 1 Temmuz’da Libya’nın bütün kentlerinde hareket yapma ve sivil itaatsizlik başlatma davetinde bulunmuştu.

KAYNAK: AA