Meral Akşener, partisinin 7 seçim anketindeki ortalama oy oranını açıkladı

DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, Halk TV Genel Yayın Yönetmei Suat Toktaş’ın gündeme ait sorularını yanıtladı.

AK Parti’nin seçimi kaybetmemek için “abudik gubidik işler” yapabileceğini söyleyen Meral Akşener, “İster seçime gitmemek için ister seçimi kazanmaya yönelik her türlü oyunbozanlığı, abidik gubidik işleri yapmaya kalkışabilirler” diye konuştu.

Sandık güvenliği için çalıştıklarını lisana getiren Akşener, “Bütün hileler hurdalar sandık başında yapılır. Bu hile ve hurdaların sandık başında yapılmasının 27 yıldır şahitleriyiz bütün siyasetçiler olarak” dedi.

Abone oldukları araştırma şirketlerinin Nisan ayı ortalamasına nazaran partisinin oy oranının yüzde 18 olduğunu belirten Akşener, “Ama benim alanda gördüğüm olağan ki; bunu söylemeye çekingenlik hissi oluyor. O stil yanıltmayı da sevmiyorum ben fakat göreceksiniz biz Haziran sonu göreceksiniz yüzde 20’yi net bir formda göreceğiz” tabirlerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’na ya da Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’a siyasi yasak beklemediğini söz eden Akşener, “Artık bu kadar baş yenemez. Bu manada bir adım atılması, Tayyip Erdoğan’ın oyunu sıfırın altına düşürür” halinde konuştu.

Atatürk Havalimanı’nın yıkımı tartışmalarına da değinen Akşener, “Buradan uyarayım. DÜZGÜN Parti iktidarında pistilerin kırılmasına imza atan, pistlerin kırılmasında misyon alan her kim varsa hesap sorulacak” dedi ve iktidar olmaları durumunda İstanbul Havalimanı’nın ismini Atatürk Havalimanı olarak değiştireceklerini belirtti.

Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

O ATMOSFERİN İLETECEĞİ ÇOK FAZLA İLETİ OLUYOR: Seçime az kaldı. 1 yıllık bir mühlet var. Arkadaşlarımla birlikte 20 Ocak 2020’den beri vilayet il, ilçe ilçe, sokak sokak gezmeme karşın o atmosferin ileteceği çok fazla ileti oluyor. Çok fazla dikkat çekiyor. O nedenle DÜZGÜN Parti olarak bilhassa 19 Mayıs 1919’un çağrıştırıldığı bir günde İlkadım ilçemizde Tütün İskelesi’nde birinci adımı attık.

SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN HER TÜRLÜ İŞE KALKIŞABİLİRLER: Oyunbozanlık etmek isteyecekler. Ellerindeki bütün devlet imkanlarını gitmemek için… İster seçime gitmemek için ister seçimi kazanmaya yönelik her türlü oyunbozanlığı, abidik gubidik işleri yapmaya kalkışabilirler. Seçim oldu, bu arkadaşlar gitmedi diye bir kavram yok. Onlar kendileri yayıyorlar, “Gitmezse ne olur”. Onların hiçbiri olmaz. Bu türlü bir şey yok.

BÜTÜN HİLELER SANDIK BAŞINDA OLUR: Temel problem, benim bildiğim bir şey var bu ülkede. Bütün hileler hurdalar sandık başında yapılır. Bu hile ve hurdaların sandık başında yapılmasının 27 yıldır şahitleriyiz bütün siyasetçiler olarak. Sandığı uygun korursanız, sandığın başından ayrılmazsanız ve millet iradesine duyduğunuz saygıyı o ıslak imzalı tutanağı alıncaya kadar misyonunuzu yerinize getirirseniz; siyasi partilerin mensuplarına söylüyorum bunu, olağan vatandaşın misyonu demokratik hakkını kullanıp sandığa oy atmaktır. O oy açıldığında çıkan sonucun namusu sandık başındakilerin namusuna emanettir. Demokrasi de budur.

HER SANDIĞA 3 KİŞİ KOYACAĞIZ: Hepimiz çalışıyoruz. Altılı masadaki bütün siyasi partiler çalışıyor. Ayrıyeten genel lider yardımcılarından oluşan ortak bir komite kurduk. Sandık liderleri açısından eksiğimiz var lakin bilhassa büyükşehirleri çok süratle tamamlıyoruz. İstanbul’da Ankara’da İzmir’de çok yüksek oran. Sayıları söyleyemem hatırımda değil ancak büyükşehirlerimizde durum çok yeterli. Bizim insan unsurumuzun eksik kaldığı yerlerde başka siyasi partilerin de insan ögeleri bir ortada olacak. Münasebetiyle biz her sandığa tek kişi yerine 3 kişi koyacağız.

ANKETLERDEKİ OY ORANIMIZ ORTALAMA YÜZDE 18: 7 araştırma şirketine aboneyiz. Özel bir çalışma yapmıyoruz. Onlar her ay yapıyorlar ve kamuoyu ile paylaşıyorlar. Bizim oylarımız da orada ortaya çıkıyor. Abone olduğumuz şirketlerin ortalaması yüzde 18, Nisan ayı için. Ortalaması bu türlü çıktı. Lakin benim alanda gördüğüm natürel ki; bunu söylemeye çekingenlik hissi oluyor. O usul yanıltmayı da sevmiyorum ben ancak göreceksiniz biz Haziran sonu göreceksiniz yüzde 20’yi net bir formda göreceğiz.

CAHİT ÖZKAN’IN AÇIKLAMASI VATANDAŞA HAKARET: (AK Partili Cahit Özkan’ın “2023 seçimlerinde yüzde 75’in üstüne çıkarız” açıklaması) Son vakitlerde Tayyip Bey’e, şahsına, AK Parti’ye verilen zararın yekünü kendi insanlarından oluşuyor. Bu da neyi gösteriyor, yola çıkıldığı vakit ile bugün gelinen noktanın artık iflas ettiğini. Hukuk fakültesi mezunu bir arkadaş bu. İnsan biraz matematik bilir değil mi? Sonuçta bu arkadaş hukukçu, üniversite mezunu ve “yüzde 75” diyor. Halep oradaysa arşın burada. Vatandaşa hakaret biliyor musunuz? Ne oldu artık, Tayyip Beyefendi aldı gitti.

SARAYA HAPSOLDUKTAN SONRA ERDOĞAN’IN ADIMLARINI İDDİA ETMEKTE ZORLANIYORUM: (Erken seçim iddiaları) Evvelce öngörülerim vardı lakin saraya hapsolduktan sonra dışarıya kafayı uzatmadığından beri, Sayın Erdoğan’ın atacağı adımları varsayım etmekte zorlanıyorum. Kasım ayında seçim olacak üzere savlar var fakat ben size “benim öngörün böyledir” diyemem. Biz olursa Kasım’a da hazırız, 2023’te yapılacaksa -o bile çok az kaldı- oraya da hazırlanıyoruz.

CUMHURBAŞKANI ADAYIYLA İLGİLİ HİÇ KONUŞMADIK: Biz altılı masada Cumhurbaşkanlığı’na dair hiçbir şey konuşmadık. Partilerimizde de konuşmama kararı aldık ve buna uyuyoruz. O masada bir tek ben “Cumhurbaşkanı adayı olmayacağım” dedim. Bunun münasebeti de şuydu: Cumhurbaşkanı adayı üzerinde o kadar çok şey konuşuluyor ki, bu ucube sistem unutuluyor. Bu sistemin değişmesi gerektiğini tartışmamız gerekiyor, onun üzerinde odaklanmamız gerekiyor.

O MASADAN TEK ADAY ÇIKMALI: İkincisi ise 24 Haziran’da Millet İttifakı’nın 3 adayı oldu. İkinci çeşide kalma önceliğimiz oldu. Birbirimizi incitmemeye çaba ettik, çok dikkatli bir lisan kullandık lakin sonuçta heyecan birbirimizin üzerinde toplandı ve seçmene yansıdı. “Ben aday olmayacağım” dememin ikinci nedeni de, tek adayla gidilmenin gerçek olacağına inanıyorum. Münasebetiyle o masadan tek adayın çıkması gerektiğine inanıyorum.

CUMHURBAŞKANLIĞI KADAR MECLİS ÇOĞUNLUĞU DA KIYMETLİ: (Adayın duyurulmasında geç mi kalındı?) Seçmenimiz bunu yaşamasın. Bu ikili bir sistem. Artık biz Cumhurbaşkanlığı’nı alacağız. Buna içtenlikle inanıyorum. 13. Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı’nın adayı olacak. Tıpkı derecede değerli bir diğer bahis var, Meclis çoğunluğunu da almak. Hasebiyle buna yönelik de her türlü uğraşı göstermemiz lazım. Bizi izleyen çok pahalı vatandaşlarımıza çok kıymetli milletimize buradan seslenmek istiyorum. AK Parti inanılmaz geniş bir alandan seçmen devşiren bir siyasi parti. AK Parti’nin seçmeni katman katman. Bize geleni var, Saadet Partisi’ne gideni var. Demokrat Parti’ye gideni var, DEVA Partisi’ne gideni var, Gelecek Partisi’ne gideni var.

BUGÜN YAPABİLİRİZ, BİR SAKINCASI YOK ANCAK…: Hepimizin oy maksimizasyonu yapabileceği alanlar var. Münasebetiyle sakin olunsun. Bugün yapabiliriz, bir sakıncası yok lakin bugünden yaptığınız vakit hepiniz tek bir lisan üzerinden yürürsünüz. O koalisyon protokolünün çizdiği çerçeve dışına çıkamazsınız. O vakit da oy maksimizasyonu konusunda sorun yaşarsınız.

İTTİFAK İÇİNDE İTTİFAK OLABİLİR: (İttifak içinde ittifak olur mu?) Bence olabilir. Zira bir tane kanun geçti. O kanuna nazaran girersek diğer bir dünya, Kasım’da seçim yapılırsa orada bir değişiklik yok.

MASA ALTI TEKMELEME İLE KARŞILAŞMADIM: (Altılı masada ortak aday çıkmama ihtimali var mı?) Görmüyorum. Ortak aday çıkar diye düşünüyorum. Arkadaşlarımın ismine konuşma yetkim yok ancak gözlemimi söylüyorum, 5 arkadaşımızın 5’i de bu ucube sistemin, bu tek adam sisteminin Türkiye’ye maliyetinin farkında. Hasebiyle öncelikli amacımız Türkiye. Bu da uyulacağını görüyorum. Şu ana kadar masa altı tekmeleme ile karşılaşmadım. Temel Bey’in söylediği 3’lü yahut Ali Bey’in söylediği ‘Biz başka girebiliriz’ cümlelerinin hiçbir sakıncası yok. Münasebetiyle bunlar olağan.

ARTIK BU KADAR BAŞ YENEMEZ: (İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak gelir mi?) Ben beklemiyorum. Artık bu kadar baş yenemez. Sayın İmamoğlu’na ya da Sayın Yavaş’a bu manada bir adım atılması, Tayyip Erdoğan’ın oyunu sıfırın altına düşürür.

YALNIZCA KAFTANCIOĞLU SIKINTISI DEĞİL: (CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın onanması) Yalnızca Sayın Kaftancıoğlu sorunu olarak görmüyorum. Elbette fikrimizi halimizi koyduk, onun üzerinden yürümüyorum lakin asıl problem şu: Bu ceza Sayın Kaftancıoğlu’nu bitirdi mi, hayır. Türkiye’de x ölçü insan hürmet duyuyorsa y ölçüye gitti. Birincisi bu; siyasetçiliği pekişti. Atılan her tokat onlara ziyan veriyor. Asıl problem şu, kamu vicdanında Canan Hanım’ın probleminden fazla, Sayın Erdoğan’ın yargıya buyurması. Sayın Erdoğan’ın yargıya talimat vermesi.

ERDOĞAN CANI İSTEDİĞİ VAKİT ÇABUCAK İNKAR EDER: (CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun SADAT önündeki açıklaması) Sayın Kılıçdaroğlu, ana muhalefet partisinin genel lideri. Şüphesiz farklı bilgiler elde ediyordur. Kendisi ile konuşmadım. Bu bilgilerin ne olduğuna dair bilgi alışverişinde bulunmadık. Lakin Kılıçdaroğlu’nun bu hareketini, buraya çektiği dikkati Cumhurbaşkanı başta olmak üzere ciddiye alınması lazım. Zira paramiliter bir örgüt olarak altını çizdi. Sayın Erdoğan enteresan bir şey yaptı, ‘Ben onları tanımam’ dedi. Sayın Erdoğan genel olarak canı istediği vakit çabucak inkar eder. (HABER MERKEZİ)