Moskova-Kiev temasları… Çavuşoğlu: Ateşkes umudu var!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova ve Kiev’de görüşmeler yaptı. Taraflar arasında barışın sağlanması için diplomatik çabalar yoğunlaştı.

Bakan Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşındaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

“ÖZELLİKLE İLK 4 MADDEDE HEMEN HEMEN ANLAŞTILAR”

Çavuşoğlu, taraflar arasındaki yakınlaşmayı işaret ederek, “Önemli konularda, kritik konularda her iki tarafın pozisyonlarında da bir yakınlaşma var. Özellikle ilk dört maddede hemen hemen anlaştıklarını görüyoruz” dedi.

Ukrayna’nın NATO üyeliğinden vazgeçilmesi, silahsızlanma ve karşılıklı güvenlik güvenceleri verilmesi ilerleme kaydedilen maddeler arasında.

Rusçanın Ukrayna’da yaygın kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgili de mesafe alındı.

“Liderler arasında açık kanallar var”

Hürriyet gazetesine konuşan Çavuşoğlu, taraflar arasında kalıcı ateşkesin sağlanması için mesafe alındığını vurgulayarak, “Eğer taraflar mevcut pozisyonlarından geri adım atmazlarsa ateşkes için umutlu olduğumuzu söyleyebiliriz. Liderler arasında açık kanallar var. Bu artık biliniyor” diye konuştu.

“ÖNEMLİ OLAN İKİ TARAFIN MASAYA OTURMASI”

Dışişleri Bakanı, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy arasındaki olası görüşmeye Türkiye’nin ev sahipliği yapabileceğini bir kez daha hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Henüz savaş başlamamışken bu konuda ilk teklifi biz getirmiştik. Bugün itibarıyla prensip olarak iki tarafın da buna karşı olmadığını görüyoruz. Bazı başka ülkelerin de girişimleri var, bir araya getirme çabaları var. En nihayetinde önemli olan bir araya gelmeleridir. Bu Türkiye’de olur, başka yerde olur. Bizim için önemli olan iki tarafın bir araya gelmesidir.”

Çavuşoğlu, bazı konularda kararın liderler düzeyinde verilmesi gerektiğini ifade etti.

Rusya’nın saldırılarında 115 çocuk öldü

 

400 kişi enkaz altında: Ruslar Mariupol’de okulu bombaladı!

 

Ukrayna, Belarus ile demir yolu bağlantısını kesti