Muharrem İnce duyurdu: Valilik, Özdağ’ın Hatay’a giriş yasağını kaldırdı

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, Hatay girişinde güvenlik güçleri tarafından kente alınmayan Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın “yasağının kaldırıldığını” açıkladı. İnce, dayanak için Özdağ’ın yanına giderken bu haber sonrası Niğde yolundan geri döndüğünü söyledi.

Muharrem İnce, daha evvelden Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Özdağ’ın Hatay’a Valilik kararıyla alınmaması üzerine “Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın Hatay’a alınmamasını kınıyorum. Kendisine takviye olmak için Ankara’dan Hatay’a yola çıkıyorum” demişti.

İnce, daha sonradan Özdağ’ın kente girişine müsaade verildiğini, kendisinin de Niğde yolundan geri döndüğünü açıkladı.

Özdağ da Hatay’a yanlışsız yola çıktığını “7000 yıllık Türk Yurdu Hatay’a, Antakya’ya ulaşmak üzereyiz. Müsamaha ve kardeşliğin sembolü sevgili Hataylıları sevgi ve hürmet ile selamlıyoruz. Ve bütün Türkiye üzere Hatay’a da Suriyeli konuklarımızı yalnızca turist olarak göreceğimiz bir Türkiye ve Hatay kelamı veriyoruz” tabirleriyle açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, Hatay girişinde güvenlik güçleri tarafından kente alınmadıklarını duyurmuştu.

Özdağ, Zafer Partisi Adana 1. Olağan Vilayet Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye sonundaki mayınların sökülmesiyle sonuçlanan Ottawa Antlaşması’ndan da geri çekileceğiz. Yarın Hatay’a gidiyorum. Türkiye-Suriye hududuna iktidara geldiğimizde tamamlanmak üzere birinci mayını (sembolik) yerleştireceğiz. Buradan da bütün dünyaya duyuruyoruz” sözlerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Valilik de yaptığı açıklamada “Hatay hududuna mayın döşeyeceğini iki gündür ilan eden, yabancı düşmanlığı ile her kısımdan insanın bir ortada yaşadığı, kardeşliğin ve müsamahanın sembolü kadim kent Hatay’ımızın toplumsal dinamiklerine mayın döşeyeceğini söyleyerek, kışkırtıcı bir üslupla vilayetimize gelen tüm küme ve şahısların, telafisi mümkün olmayan olaylara sebebiyet verilmemesi ismine kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde kamu nizamının ve asayişin sağlanabilmesi, huzurun temin edilebilmesi emeliyle Valiliğimizce gerekli tedbirler alınmıştır” sözlerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)