Nijerya’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Kaduna Eyaleti İç Güvenlik ve İçişleri Komiseri Samuel Aruwan, eyalette artan şiddet olayları nedeniyle 2 bölgede 24 saatlik sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Aruwan, “Bu karar son zamanlarda Jema’a ve Kaura bölgelerindeki can ve mallara yönelik yakın tehdit ve düzenin bozulmasını önlemek için alındı” dedi.

Ulusal basında çıkan haberlerde, eyaletin Kaura bölgesinde düzenlenen saldırıda 15 kişinin yaşamını yitirdiği öne sürüldü. Ülkede son zamanlarda silahlı kişilerin motosikletlerle saldırılar düzenlemesi nedeniyle bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı.

Bölge, zaman zaman hayvancılıkla meşgul olan Fulaniler ile çiftçilikle geçinen bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor. Kaduna’da 17 Mart’ta silahlı kişilerin düzenlediği saldırıda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 46 kişi kaçırılmıştı.

Ölü sayısı da 37’ye yükseldi

Ulusal basındaki haberlere göre, motosikletli silahlı kişilerin 20 Mart’ta Zamfara eyaletine bağlı Juyi, Doruwa ve Ganar Kiyawa köylerine düzenlediği saldırılarda 62 kişi kaçırıldı. Saldırılarda ölü sayısı da 37’ye çıktı.

Zamfara Valisi Bello Matawalle, saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “alçak ve korkakça” saldırının ülkede barışın hızla geliştiği bir zamanda geldiğini belirtti. Matawalle, bu tür saldırıların, yönetimin bunu başarma çabalarını engellemeyeceğini ifade etti.

Ne olmuştu?

Silahlı kişilerin Zamfara eyaletinde 20 Mart’ta düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 24 kişinin öldüğü belirtilmişti. Eyalet, 5 yıldır hayvancılıkla uğraşan Fulaniler ile çiftçilik yapan bazı kabilelerin şiddetli çatışmalarına sahne oluyor.

Zamfara’nın Anka ve Bukkuyum bölgelerinde 4-5 Ocak’ta düzenlenen silahlı saldırılarda 200’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmış, 700 binden fazla kişi evlerini terk etmişti.

Nijerya’ya gelen tam aşılı kişiler için test zorunluluğu kaldırıldı

 

Nijerya Devlet Başkanı özür diledi

 

Nijerya’dan Türkiye’ye yatırım çağrısı

 

Türkiye ile Nijerya sağlık alanında iş birliği yapacak