Pahalılığın sorumlusunu sorduk: 6 ‘iktidar’, 2 ‘dış güçler’ 1 de ‘Kılıçdaroğlu’ karşılığı geldi

AKP ve MHP seçmeninin yarıya yakını ekonomik problemlerden dış güçleri sorumlu tutarken, yüzde 16’sı da muhalefeti sorumlu buluyor. SÖZCÜ’nün mikrofon uzattığı 10 yurttaştan 6’sı “iktidar”, 2’si “dış güçler” 1’i de “Kılıçdaroğlu” karşılığını verdi.

Kamera: Sinan TUNÇ

MetroPOLL Araştırma’nın Kurucusu ve Yöneticisi Özer Sencar, Türkiye’nin Nabzı Nisan 2022 anketinden birtakım sonuçları toplumsal medya hesabından paylaştı.

Buna nazaran seçmenlerin yüzde 77’si iktisadın berbat yönetildiğini düşünüyor. Seçmenin yüzde 63’lük çoğunluğu ise mevcut ekonomik problemlerden iktidarı sorumlu tutuyor.

Bu bahiste dış güçleri sorumlu tutanların oranı AKP ve MHP tabanında yüzde 47-49 bandında. AKP ve MHP seçmeninin yüzde 16’sı da muhalefeti sorumlu tutuyor.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul Ümraniye’de vatandaşa mikrofon uzattı, “Bazı vatandaşlar ekonomik krizden dış güçleri sorumlu tutuyor. Sizce sorumlu kim?” diye sordu.

Konuştuğumuz 10 vatandaştan 6’sı iktidar”, 2’si “dış güçler” 1’i de “Kılıçdaroğlu” cevabını verdi. Kimi vatandaşlar da evvelden “dış güçlerin” sorumlu olduğunu düşünürken, artık iktidarın sorumlu olduğunu düşündüğünü lisana getirdi.

Verilen karşılıklar şöyle oldu:

“SORUMLU CUMHURBAŞKANI”

Nuri Yıldız: “Devletimiz boş bıraktı, denetlemedi. Ekonomik kriz çok makus. Emekliyim, 3100 lira maaş alıyorum ve şu anda çalışmak zorundayım, 2 çocuğum okuyor. Konutum kira olmamasına karşın geçim çok sıkıntı. Bugün doğalgaz faturası geldi, 280 lira, su 220 lira… Maaş yetmiyor. İktisat çok problemli. Bu durumun ana sorumlusu Cumhurbaşkanımız. Bir periyottur çok boş bıraktı. Durduramadı, önleyemedi.”

“SORUMLU HÜKÜMET DEĞİL, BÜYÜK FİRMALAR”

Aziz Tuncel: “Sorumlu büyük firmalar, hükümet değil. (Büyük firmalar iktisadımızı nasıl bozuyorlar?) Çok fiyattan satıyor. Çok fiyat koyuyorlar. İstese vatandaş bunu pürüzler. Ölmez açlıktan. Gitmesin 5 gün markete, bak ne oluyor! Her şeyi hükümetten beklemeyeceksin.”

“DIŞ GÜÇLERLE NE İLGİSİ VAR?”

Abdul Hayal: “Sorumlu Türkiye Cumhuriyeti. Dış güçlerle ne ilgisi var ekonomimizin? Sen tarımı terk et, ülkenin bedelleri terk et; dış güçler sorumlu olamaz ki… Kendimiz sorumluyuz. Türkiye’nin bedellerini yok etmekten bu hale geldik.”

“GEÇMİŞTE OLABİLİYORDU LAKİN ‘DIŞ GÜÇLER’ SÖYLEMİ ARTIK İNANDIRICI GELMİYOR”

Hazım Kurtoğlu: “‘Dış güçler’ olayı çok inandırıcı gelmiyor artık. Geçmişte olabiliyordu fakat bugün zannetmiyorum. (Dış güçler nasıl bozuyordu iktisadımızı?) Birtakım ekonomik yaptırımlarla, belli ambargolarla. 1974’teki Kıbrıs çıkarması gibi… Lakin bugün zannetmiyorum. Türkiye’nin zayıf düşmesi çok işlerine gelmez. Bunlar iç siyasette gündem oluşturma diye düşünüyorum. Günü koşullarına nazaran, işimize gelince ‘dış güçler’, yoksa ‘iç güçler’…”

“SORUMLU BİZLERİ YÖNETENLER”

Ekrem Tural: “Sorumlu bizleri yönetenler. İşlerine geldiği için ‘dış güçler’ diyorlar.”

“DIŞ GÜÇLERİN DE TESİRİ VAR FAKAT SORUMLU HÜKÜMET”

Şerife Köse: “Bence sorumlu hükümet. Dış güçlerin de kesinlikle tesiri var. Lakin hükümetin son derece tesirli olduğunu düşünüyorum ve hiç keyifli değilim. (Dış güçlerin ne üzere bir tesiri var ekonomimiz üzerinde?) Varlıklı olan, parası olan ülkelerin kelam hakkı daha fazla oluyor bizim üzere 2., 3. sınıf ülkelerin üzerinde. Münasebetiyle onlar ne derse, ona yönlenmek zorunda kalabiliyoruz.”

“DIŞ GÜÇLER DOLARI YÜKSELTİYOR, İKTİDAR DA O YÜZDEN ARTIRIM YAPIYOR”

Nurgül Yıldırım: “Sorumlu tabi ki dış güçler. Hayat git gide kıymetlendi. Geçim zorlaştı. Beşerler kıt kanaat geçiniyor. Başta ben mesela… Krediye yüklendik, durmadan kredi çektik. Krediyi mi ödeyelim, konutun kirasını mı ödeyelim, faturaları mı karşılayalım yoksa besinimizi mı alalım? Ne yapacağımızı şaşırdık. (Dış güçler nasıl müdahale ediyor iktisada?) Dolar, zam… Bizi batıran aslında artırımlar oldu, dolar oldu. Dolar bir yükseldi, her şeyin fiyatı yükseldi. (Zamları dış güçler mi yapıyor? İktidar yapmıyor mu?) İktidar yapıyor. Dış güçler doları yükseltiyor, onun üzerine iktidar da fiyatları yükseltiyor.”

“KİM İKTİDARSA O SORUMLU”

Ali Karasu: “Hiç yönetim yok. Çoluk çocuk perişan. Bu badireyi herkes biliyor. Kim iktidarsa sorumlu o.”

“BAŞLICA NEDENİ KILIÇDAROĞLU, MUHALEFET”

Mehmet beyefendi: “Bunun en önemli nedeni Kemal Kılıçdaroğlu. Bir insan, ‘yatırım yapmaya gelmeyin, yatırım yaparsanız biz sizlerin paralarınızı ödemeyiz’ diyerek ne yaptılar? Beşerler yatırım yapmaya gelmedi. Ekonomik durumun esas nedeni muhalefet, Kılıçdaroğlu’dur. Evet ekonomik durumdan ben de şikayet ediyorum. Yaklaşık 3 aydır aracıma binmiyorum, yürüyerek gidiyorum gideceğim yerlere. Biz lüks yaşamaya alıştık… Şu an çok büyük ekonomik zorluklar var. (Muhalefet) Bunun üstesinden geleceklerini söylüyorlar ya; akaryakıtı 10 lira yapabilir mi mesela? Sen geldiğinde akaryakıtı 10 lira yapabilir misin?”

“BAŞTAKİLER…”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Sorumlu baştakiler… Her şey çok değerli.”