Patates Kabuklarını Sakın Çöpe Atmayın! Patates Kabuklarının Yararlarını Öğrenince Şok Olacaksınız

Patates, cildimizdeki birçok meseleyle savaşma gücüne sahip, mutfağımızın sihirli bir bileşenidir. En büyük ve en yaygın cilt sıkıntılarından biri cilt pigmentasyonu yahut eşit olmayan cilt tonudur. Sistemsiz cilt, güneş hasarı, uygun olmayan cilt bakımı rutini yahut hiperpigmentasyondan kaynaklanır. Cilt sistemsiz ve donuk görünür ve hatta makyaj uygulaması bile eşit olmayan cilt tonu nedeniyle ziyan görür.

Patates suyu, muhakkak bir müddet boyunca ciltteki koyu lekeleri ve sivilce izlerini tedavi edebilir. Birçok kişi bronzlaşma yahut pigmentasyondan kurtulmak için kimyasal ağartıcıları tercih ederken, uzun vadede cilde ziyan verebilir. Lakin patates, ağartma özelliklerine sahip doğal bir bileşendir ve patates kabuğu, rastgele bir yan tesiri olmaksızın cilt için mükemmeller yaratır.

CİLDİ AYDINLATIR

Patates kabuğu, ciltteki koyu lekeleri yahut sivilce izlerini gidermek için çok tesirlidir. Mevcut azelaik asit cildi aydınlatmaya yardımcı olur ve ciltteki koyu lekeleri aydınlatır. Patates ayrıyeten güneş lekelerini yahut ciltteki öteki yara izlerini gidermeye yardımcı olan katekolaz üzere ağartıcı bileşenler içerir.

PÜRÜZSÜZ VE PAK BİR CİLT

Patates, cilt sıhhati için son derece yararlı olan proteinle zenginleştirilmiştir. Patates kabuğu, cilt hücreleri için protein sağlar ve berrak, pürüzsüz ve hatta cilt tonuna yol açar.

CİLDİ GÜÇLENDİRİR

Patatesin vitaminleri, demir ve mineralleri cildiniz için olağanüstüdür. Patates kabuğunun tertipli olarak uygulanması daha parlak ve sağlıklı bir cilde yol açar. Bu birebir vakitte donuk cildinizi kaldırmak ve ona sağlıklı bir parlaklık vermek için süratli bir tahlildir.

BRONZLUĞU GİDERİR

Patates, cilt için doğal bir ağartma ve parlatıcı unsur vazifesi gören C vitamininin yeterliliği ile doludur. Güneş lekelerini gidermede tesirlidir. Ayrıyeten yüzdeki koyu halkaları, ince çizgileri ve kırışıklıkları önleyerek eşit bir ton oluşmasını maniler.

PATATES KABUĞU NASIL KULLANILIR?

Bir patatesi yıkayın ve kabuğunu soyun. Kabuğu yüzün her yerine nazikçe ovalayın ve 5-10 dakika bekletin. Sonrasında soğuk su ile yıkayınız. Güneş yanığını yatıştırmaya yardımcı olur ve size doğal bir ışıltı verir.

Patates kabuğunu domatesle karıştırın ve bir tutam zerdeçal ekleyin. Bu sistemi haftada bir sefer uygulayın ve 10-15 dakika bekletin. Domates suyunu salatalık suyuyla da değiştirebilirsiniz.

Biraz patates kabuğunu ezin ve yanlarına birkaç damla limon ekleyin. Her ikisi de cildi aydınlatmak ve parlatmak için harikadır.
İki dilim patates kabuğunu soğutun ve soğuk olanları gözünüzün altına uygulayın. Şişlikleri ve göz altı morluklarını yok eder.