Pınar Gültekin davasında indirimli mahpus: Bugün burada hukuk ölmüştür

Muğla’da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı ile cürüm kanıtlarını gizleyerek yok ettikleri öne sürülen kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın yargılandığı davanın 13’üncü duruşması, Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Karar çıkan duruşmada mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbetten indirime giderek 23 yıl mahpus, tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatine karar verdi.

Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya verilen ‘haksız tahrik’ indirimine Gültekin Ailesi’nin avukatı Rezan Epözdemir, “Bugün burada hukuk ölmüştür, adalet ölmüştür. Bugün Muğla’da adalet ölmüştür” diyerek reaksiyon gösterdi. Epözdemir, “Diri canlı yakıyor, gömüyor, bütün kanıtları değiştiriyor, kimsenin inanmadığı bir kurgu savunmaya mahkeme prestij edip haksız tahrik indirimi uyguluyor” tabirlerini kullandı.

‘SAVCI MÜTAALASINI VERDİ’

Davanın 16 Mayıs’ta görülen 12’nci duruşmasında savcı, temele ait mütalaasını verdi. Savcı, mütalaasında Cemal Metin Avcı’nın ‘canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürmek’ten, kardeşi Mertcan Avcı’nın da ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme cürmüne iştirakten ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada Eda Karagün, Şükrü Gökhan Orhan, anne Ayten ve baba Selim Avcı’nın da ‘suç kanıtlarını gizlemek ve yok etmek’ cürmünden 2 yıldan 5 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

CANAN GÜLLÜ: YETTİ ARTIK, NİTEKİM YETTİ

Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu Canan Güllü, Pınar Gültekin davasında verilen haksız tahrik indirimine reaksiyon gösterdi. İndirim kararlarını veren yargıçların “aklını başına toplaması” gerektiğini tabir eden Güllü şunları kaydetti:

“Aklın durağanlaştığı bir periyot artık. Yargıçların verdikleri karara şaşırmaktan öte dumura uğrayan bir beyinle karşılaşıyoruz. Bu ülkede bayanlar öldürülüyor. ‘Havaya baktı, kısa etek giydi, düşümde gördüm’ diyerek yapılan savunmalardan bıktık artık. Bu kararları veren yargıçların de artık aklını başına toplaması gerekiyor. Bu bayan katledilmiştir. Bu bayan bir defa değil, canlıyken, yakılarak, boğularak, darp edilerek katledilmiştir. Sonra da onun ahlakı ve namusu üzerinden kastedilerek katledilmiştir. Bir dava öncesi hayatımızı yaşarken bir de dava sonrasında öldürülüyoruz. Yetti artık. Nitekim yetti.”

(HABER MERKEZİ)