Romanya’da ücretsiz iyot tabletleri dağıtılacak

Romanya’da, nükleer savaş korkusuyla geçen haftalarda eczanelerdeki iyot tableti stoklarını bitiren halk, gelecek haftadan itibaren iyot tabletlerini ücretsiz olarak aile doktorlarından alabilecek.

İyot tabletlerinin 40 yaşına kadar olan herkese dağıtılacağını belirten Sağlık Bakanı Rafila, Ukrayna’daki silahlı çatışmaya ve aynı zamanda geçmişte yaşanan Çernobil Nükleer Santrali’ndeki patlamanın “ortak hafızasına” atıfta bulunarak, bu pastillerin dağıtılması gerektiğini söyledi.

Romanya sınırlarının hemen yakınında geniş çaplı bir silahlı çatışma yaşandığını belirten Alexandru Rafila, 1986’da Ukrayna’da meydana gelen bir nükleer patlamanın halen hafızalarda yer aldığını ve şu anda olası bir nükleer patlama öncesi halk sağlığını düşünmenin önemli olduğunu vurguladı.

Halk tablet kullanımıyla ilgili detaylı bilgilendirilecek

Halkın gelecek haftadan itibaren tablet kullanımıyla ilgili detaylı şekilde bilgilendirileceğini söyleyen Rafila, tabletlerin Romanya genelindeki 10 bin aile doktoru aracılığıyla dağıtılacağını da duyurdu.

Ukrayna’daki savaşta geçen haftalarda çatışmaların, Çernobil Nükleer Santrali yakınlarına kadar varmasının ardından Rumenler, eczanelerdeki iyot tableti stoklarını tüketmişti.

Nükleer savaş korkusuyla iyot tablet stokluyorlar

Rusya, yine nükleer tesisi vurdu

Rusya Savunma Bakanı Şoygu’dan ‘nükleer’ açıklama

Avrupa’da nükleer korkusu: Eczanelere akın ettiler!

Ukrayna’da ‘nükleer silah kullanılmaması’ çağrısı

Çernobil çalışanları 600 saat sonra paydos etti