Rusya’dan çıkmayan Nestle’ye boykot hazırlığı

FİNANSGUNDEM.COM-DIŞ HABERLER SERVİSİ
Ukrayna’yı işgal girişimi başlatan Rusya’ya yönelik devletlerin başlattığı yaptırımlara çok uluslu şirketler de katıldı. Önemli markalar Rusya’yı terk etti. Ancak İsviçreli gıda devi Nestle bu konuda henüz bir adım atmadı. Nestle bu kararıyla Rusya’nın “savaş suçlarına” ortak olmakla suçlanıyor. Sosyal medyada çok ağır eleştiriler yöneltiliyor.
Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Twitter’da “Terörist bir ülkenin bütçesine vergi ödemek, savunmasız anneleri ve çocukları öldürmek demektir” dedi. Perşembe günü Shmyhal, Nestle CEO’su Mark Schneider ile Rusya pazarında kalmanın yan etkileri hakkında konuştuğunu ancak ne yazık ki bir sonuç alamadığını beyan etti.
Twitter kullanıcıları “#boycottnestle” hashtag’i etrafında toplandı. Nestle’yi hedef alan bazı görüntüler, Nestle’nin sembolik yuvasını izleyen bir gamalı haç olarak “Z” ile bir Nazi kol bandı takan bir kuş ile şirketin logosunu değiştirdi.
Bloomberg’e göre, 2021’de Nestle Rusya’da 1,8 milyar dolar ciro yaptı. Bu rakam Nestle’nin toplam cirosunda yüzde 2 oranında paya denk geliyor.

Rusya’ya otomotiv boykotuna BMW ve Ford da katıldı

 

Rusya’dan ayrılan şirketlere yaptırım uygulanacak

 

Rusya’dan ayrılan şirketlerin varlıklarına el konulacak