SEC’den 76 Altcoin İçin Yasadışı Kararı! İşte Listedekiler

SEC, kriptoyu çökertmeye devam ediyor. En son yaptığı tarama, altcoin projelerine bakış açınızı değiştirebilir. Daha da kötüsü ise durum, sektörde iyi bilinen kötü şöhretli bir yasal işlemle sonuçlanabilir.

Kırmızı alarm: 76 altcoin artık yasadışı!

Kripto para sektörü için oldukça kötü bir haber geldi. Sektörü hedef alan son çöküşlerden memnun olmayan SEC, tekrar saldırdı! Aslında, 8 Mayıs tarihli bir Wall Street Journal makalesine göre, ajans 76 altcoin projesinin kayıtsız menkul kıymet olduğunu açıkladı. Başka bir deyişle, öncelikle mevcut herhangi bir Amerikan finans yasası kapsamında ticaret yapamadıkları için artık yasa dışılar.

Burada söz konusu olan varlıklar arasında, müdavimlerin kullanıcıları için zararlı olduğunu düşündükleri tanıdık isimler bulunuyor. Bu durum özellikle TerraUSD ya da FTT için geçerli. Bununla birlikte, Ripple ve Dash gibi en iyi bilinen tokenlerin çoğu da listede yer alıyor.

Ufukta görünen bir başka sorun da bu tokenların büyük bir kısmının borsalarda işlem görüyor olması. Bu da SEC’in gelecekteki olası saldırılarının habercisi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, zaten Kraken ve Binance’e karşı harekete geçti. Bununla birlikte, düzenleyicilerin gazabıyla karşı karşıya kalan diğer işletmelerin daha da kötüsüyle yüzleşmek zorunda kalması muhtemel. Hatta bir yasağa bile maruz kalmaları mümkün. Çünkü, birinin onları yasadışı iş yapmakla ve yatırımcıların servetlerini riske atmakla suçlaması olası.

Şimdi kriptoya ne olacak?

SEC’in kararı, muhtemelen Ripple (XRP)’nin üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak. Özellikle de son üç yıldır ABD düzenleyicisine karşı açılan yasal işlemler için geçerli olduğu için. XRP’nin resmen yasa dışı olmasıyla SEC’in, yasal işlemleri kısa kesmesi mümkün. Böylece, Ripple’ı kesinlikle hatalı ilan etme imkanı elde edebilir.

Ancak, daha iyimser bir bakış açısıyla, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük tokenlerin burada söz konusu olmadığını not edebiliriz. Bu nedenle serbestçe kullanılmaları mümkün. Ancak, aynı şekilde, SEC’in onlara ulaşması sadece bir zaman meselesi. Son olarak, Amerikan düzenleyicisinin nihayet kripto para birimleriyle ilgili kural koyma sürecini netleştirmeye başladığını not edebiliriz. Bunun nihayetinde işletmelerin yürürlükteki yasalara uymasına yardımcı olması mümkün. Böylece durumu hafifletme ihtimali var. Dolayısıyla, sektörde kapsamlı değişikliklerin eşiğinde olabiliriz. Belirli tokenlerin basitçe yasaklanmasından toplumların kapatılmasına geçişle birlikte. Kıssadan hisse: SEC’e karşı mücadele daha yeni başlıyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir